ADV
Wiadomości

Uwaga! Może silnie wiać! / 9-10 lutego 2020

blankJak informują Polscy Łowcy Burz oraz Internetowa Stacja Meteo w Tarnowcu w nocy z niedzieli na poniedziałek (9/10 lutego 2020 r.) możemy spodziewać się wystąpienia bardzo silnych porywów wiatru.

– Od dzisiejszego wieczora zacznie zwiększać się prędkość wiatru, początkowo wiatr będzie z kierunków południowych, jutro zmieni się na zachodni i północno-zachodni. Prędkość wiatru w porywach w nocy maksymalnie od 70 do 90 km/h, w poniedziałek przed południem nawet powyżej 90 km/h, podczas przemieszczania się frontu bezpośrednio przy zjawiskach konwekcyjnych chwilowo lokalnie nawet powyżej 100 km/h. Przede wszystkim na południu regionu – informuje stacja Meteo w Tarnowcu.

Sporo ciekawych informacji udostępniają również Małopolscy Łowcy Burz.

– W nadchodzący weekend będziemy mieli do czynienia z przebudową pola barycznego nad Europą- Polska będzie pod wpływem głębokiego niżu znad Skandynawii, którego ciśnienie w centrum spadnie do 940 hPa. Nasunięcie się ośrodka niżowego sprawi, że będzie bardzo mocno wiało – pisze Andzia Zięba.

Czego możemy się spodziewać?
Mówiąc o porywistym wietrze, klasyfikuje się je najczęściej wg prędkości z jaką przemieszczają się masy powietrza oraz ze względu na rozmiar szkód jakie mogą wyrządzić. Wichura – wiatr o prędkości do 88 km/h jest zdolny łamać drzewa, zrywać dachówki i uszkadzać budynki. Silna wichura, czyli wiatr wiejący do 102 km/h może zrywać dachy, wyrywać drzewa z korzeniami czy łamać słupy energetyczne. Natomiast przy wietrze powyżej 103 km/h, należy się liczyć z zagrożeniem życia.

Przed wystąpieniem silnych wiatrów, prosimy o zabezpieczenie przedmiotów znajdujących się poza domem, zamknięcie i zabezpieczenie okien i drzwi. Prosimy również o przestawienie pojazdów w bezpieczne miejsce i przygotować się na możliwe awarie prądu. W trakcie silnych wiatrów, bezwzględnie należy unikać wychodzenia na zewnątrz.

Sky Predict 2 / system ostrzeżeń <==

WICHURA – JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ / Poradni Rządowego Centrum Bezpieczeństwa <==

IB / Polscy Łowcy Burz

blank

Podobne artykuły

Back to top button