ADV
1
WiadomościWideo
Trending

Uwaga na transporty wojskowe. Rozpoczynają się ćwiczenia Saber Strike 2022

Od soboty 12 lutego 2022 r. na drogach województw południowo-zachodnich naszego kraju, będzie odbywał się ruch kolumn pojazdów wojskowych w związku z przygotowanymi do wielonarodowego ćwiczenia Saber Strike 2022 (SbS22), które odbędą się zgodnie z tegorocznym programem szkolenia Sił Zbrojnych RP.

Transporty wojskowe mogą pojawić się również na autostradzie A4.  Od jednego z naszych czytelników otrzymaliśmy w ostatnich dniach video transportu sprzetu wojskowego jaki zarejestrował przed węzłem Brzesko, na pasie w kierunku Tarnowa.

W ramach przygotowań do przeprowadzenia ćwiczeń, od 12 lutego do końca marca 2022 r. , początkowo w województwach południowo- zachodnich, a następnie na drogach 11 województw będzie odbywał się ruch kolumn pojazdów wojskowych. Pojazdy wojskowe będzie można spotkać m.in. na autostradach A1, A2 i A4, drogach ekspresowych S8 i S61 oraz DK16, DK18 i DK63. Przybycie i przejazd kolumn będą również wykorzystane przez uczestników planowanego ćwiczenia m.in. do przetrenowania przyjęcia i przerzutu sojuszniczych sił, koordynacji działań transgranicznych oraz współpracy z państwami gospodarzami.

Najczęściej pojazdy biorące udział w ćwiczeniach poruszać się będą w godzinach nocnych, aby w jak najmniejszym stopniu powodowały utrudnienia w ruchu. Jednak niektóre przejazdy będą musiały odbywać się w ciągu dnia, a nawet w godzinach szczytów natężenia ruchu. Będą one eskortowane i zabezpieczone przez Żandarmerię Wojskową i poddziały regulacji ruchu Wojska Polskiego we współpracy z Policją. Przegrupowania zostały skoordynowane z właściwymi władzami, w tym lokalnymi.

– Spotykając na drodze kolumnę wojskowych pojazdów, trzeba pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności, takich jak na prowadzeniu auta, a nie na dodatkowych czynnościach, jak robienie zdjęć czy nagrywanie filmów. Nie należy wjeżdżać pomiędzy pojazdy wojskowe jadące w kolumnie.

Najważniejsze jest, aby każdy kierowca pamiętał o dużej masie wojskowych pojazdów, a co za tym idzie ich wydłużonej drodze hamowania.

Należy pamiętać, że sprzęt militarny jest przewidziany do zadań bojowych, a więc może nie posiadać tak samo dobrej widoczności mijających go pojazdów, jak samochody cywilne – podkreślaj przedstawiciele GDDKiA.

Saber Strike to coroczne wielonarodowe ćwiczenie odbywające się w krajach bałtyckich i w Polsce, organizowane przez dowództwo wojsk lądowych USA w Europie i Afryce (USAREUR-AF).

foto i video – nadesłane przez czytelnika – Mariusz

DGSZ / GDDKiA

VIDEO

Podobne artykuły

Back to top button