ADV
1
SportWiadomościWideo

VII Borzęcińska Dycha. Ponad 250 zawodników aktywnie spędziło czas / zdjęcia / video

Ponad 250 osób wzięło udział w siódmych zawodach biegowych z cyklu „Borzęcińska Dycha” zorganizowanych w miniony weekend w Bielczy. Na starcie, w kilku kategoriach oraz na kilku dystansach wystartowali zawodnicy głównie z Małopolski, ale także z Podkarpacia, Śląska i Mazowsza. Swoją reprezentację mieli także miejscowi – oprócz zdobywającego wiele nagród w podobnych zawodach Michała Martyki, z możliwości aktywnego spędzenia niedzieli skorzystali inni mieszkańcy gminy Borzęcin, w tym patron zawodów w Borzęcinie, wójt Janusz Kwaśniak wraz z małżonką.

Dałem się namówić do startu w zawodach, tym razem w kategorii nordic walking, choć tak naprawdę nie chodziło o wynik sportowy. Swoim przykładem chcę zachęcić mieszkańców do aktywności sportowej, która – jak powszechnie wiadomo – sprzyja naszemu zdrowiu. Tereny gminy Borzęcin doskonale nadają się do uprawiania sportów biegowych, długich spacerów wśród łąk i lasów, czy jazdy na rowerze. Warto korzystać z tych niewątpliwych atutów dla poprawy kondycji, lepszego samopoczucia, a korzystając z organizowanych zawodów brać w nich udział – mówił po zawodach wójt. 

10-kilometrową trasę, która wiedzie po terenach płaskich, głównie asfaltem, w sąsiedztwie terenów leśnych i zielonych najszybciej pokonał Jacek Rudziński z Kocmyrzowa. Czas zwycięzcy to 33 minuty i 39 sekund. Tym samym nie został pobity wyśrubowany rekord trasy (31 minut i 31 sekund) sprzed dwóch lat, który należy do Aleksandra Dragana z Kielc. Kolejne miejsca na podium zajęli: Jakub Molczyk z Niwki (34 minuty 36 sekund) oraz faworyt miejscowych – Michał Martyka z Borzęcina (34 minuty 36 sekund). Zarówno Jakub, jak i Michał poprawili swoje ubiegłoroczne czasy, choć dla tego pierwszego, to powtórka miejsca w stosunku do zawodów w 2011 roku.

To był dobry bieg – przyznaje Michał Martyka. – Podczas tegorocznych zawodów w Bielczy pobiłem swoją „życiówkę”. Świetnie, że trasa co roku wytyczona jest w tym samym miejscu, bo to daje nam możliwość porównania swoich wyników. Na mecie zwróciłem uwagę na to, że kilkanaście osób osiągnęło wynik poniżej 40 minut, co świadczy o bardzo wysokim poziomie startujących. Oczywiście wyśrubowany rekord trasy to wynik – jeszcze – dla mnie i dla wielu w regionie nie do pobicia, ale jego autorem jest facet, który wygrywał zawody ogólnopolskie. Pracuję dalej, przygotowuję się teraz do Silesia Marathon w Katowicach. Trzymajcie za mnie kciuki!

Wśród kobiet najlepsza była Izabela Wojnarowicz z Krakowa, która pokonała trasę w czasie 42 minut 8 sekund. Tuż za nią przybiegła Patrycja Świerczek z Jadownik (czas 42 minuty 36 sekund) oraz Nina Skalak z Ilkowic (43 minuty 28 sekund).

W ubiegłym roku czas o 3 minuty gorszy dał mi drugie miejsce w zawodach. Dziś biegłam dużo szybciej, choć wystarczyło to na trzecie miejsce na podium. Gratuluję zwyciężczyni i wszystkim, którzy wzięli udział w biegu – przyznaje Nina Skalak.

Nie mniej ambitnie rywalizowali zawodnicy startujący w nordic walking na dystansie ponad 4 km. Na metę niemal równocześnie wpadło dwóch zawodników. Zwyciężył Michał Florek z Krakowa (24 minuty 58 sekund). O sekundę gorszy był Piotr Gudz-Kiciński z Przemyśla. Stawkę na podium uzupełnił Robert Łopuch z Łabowej (czas 25 minut 29 sekund).

W biegu na dystansie 10 km startowali także zawodnicy z gminy Borzęcin. Oprócz wspomnianego już Michała Martyki (trzeciego w „generalce” i drugiego w swojej kategorii wiekowej), na uwagę zasługują wyniki Damiana Wojdaka z Bielczy (czas 46:14), Marka Wiśniewskiego (47:11) oraz Grzegorza Płachno (49:10) – obaj z Borzęcina.

Swoje dystanse w kilku kategoriach wiekowych miała także niemal setka dzieci startująca w zawodach. Oprócz rywalizacji na trasie biegu było też sporo dobrej zabawy.

Rodzinna atmosfera, bardzo pozytywna energia wśród uczestników i zdrowa rywalizacja – to można było zaobserwować na niedzielnych zmaganiach w Bielczy. Na VII Borzęcińską Dychę przyjechali bardzo mocni zawodnicy – co było widać po osiągniętych czasach. Fajnie, że dla wszystkich dzieciaków, które ukończyły swoje biegi GOK w Borzęcinie zorganizował gry i zabawy oraz animatorów. Jak zawsze wzorowa współpraca z Urzędem Gminy Borzęcin, Gminnym Ośrodkiem Kultury oraz jednostkami OSP z Bielczy, Przyborowa, Łęk i Borzęcina Dolnego przyczyniła się do pochlebnych opinii uczestników, którzy już wyrazili chęć przyjechania za rok! Dziękujemy Gminie oraz Wójtowi Januszowi Kwaśniakowi za wsparcie wydarzenia i świetną współpracę – komentuje Jarosław Makowiec, współorganizujący zawody, odpowiedzialny za pomiar czasu i promocję wydarzenia.

Przypomnijmy, że zawody pod patronatem Wójta Gminy Borzęcin Janusza Kwaśniaka zorganizowało Stowarzyszenie Kępa Sport z Tarnowa, LKS Burzyn, Instytut Badań i Inicjatyw Społecznych przy współpracy jednostek OSP z gminy Borzęcin oraz Gminnego Ośrodka Kultury w Borzęcinie. Imprezę wsparło także Województwo Małopolskie.

Za bardzo dobre przygotowanie zawodów, pracę i zaangażowanie całej ekipy, na ręce Leszka i Elżbiety Kępińskich ze Stowarzyszenia Kępa Sport Tarnów podziękowania złożył wójt Janusz Kwaśniak.

Jak przyznaje Leszek Kępiński zawody w Bielczy mają swoją bardzo dobrą markę w środowisku biegaczy, którzy co roku chcą tu wracać.

Za nami już siódma edycja „Borzęcińskiej Dychy”. Mamy nadzieję na kolejne lata dobrej współpracy z gminą Borzęcin i – jak sama nazwa wskazuje – na organizację zawodów przynajmniej do 10. edycji! Zatem do zobaczenia w następnym roku – podsumowuje Leszek Kępiński.

(pio)

Wyniki biegu głównego (10 km)

Kat. Open (mężczyźni)

Rudziński Jacek, Kocmyrzów, 33:39

Molczyk Jakub, Niwka, 34:36

Martyka Michał, Borzęcin, 34:44

Malec Sylwester, Nowe Rybie, 35:56

Szymula Michał, Tychy, 36:21

Kryca Dominik, Tarnów, 36:46

Wojnicki Kamil, Sufczyn, 36:58

Domagała Tomasz, Kraków, 37:17

Zięba Zbigniew, Zwiernik, 37:30

Sułowski Adrian, Skawina, 38:07

 

Kat. Open (kobiety)

Wojnarowicz Izabela, Kraków, 42:08

Świerczek Patrycja, Jadowniki, 42:36

Skalak Nina, Ilkowice, 43:28

Kąś Iwona, Kraków, 44:13

Dębowska Agnieszka, Jasło, 45:34

Gutfrańska Joanna, Brzesko, 45:49

Bucenko Joanna, Bochnia, 46:26

Gburek Anna, Kraków, 48:04

Rynduch Renata, Kraków, 48:38

Pietraszek Aneta, Kraków, 49:02

Wyniki Nordic Walking (4 km)

Florek Michał, Kraków, 24:58

Gudz-Kiciński Piotr, Przemyśl, 24:59

Łopuch Robert, Łabowa, 25:29

Krzyworączka Piotr, Kraków, 25:41

Madejski Paweł, Żabno, 26:17

Pietrzak Marcin, Tarnów, 26:56

Myjak Paweł, Krzyżówka, 27:19

Lelito Krzysztof, Składziste, 27:20

Wiktor Jolanta, Straszęcin, 27:39

Kawecki Tadeusz, Wielka Wieś, 27:48

Drwiła Tadeusz, Zbylitowska Góra, 27:49

Citak Adrian, Nowa Wieś, 29:43

Podorski Roman, Tarnów, 30:03

Daniec Kapałka Barbara, Jodłówka, 30:23

Kwolek Cecylia, Tarnów, 30:27

Mieszkańcy gminy Borzęcin w biegu głównym:

(Miejsce w kat. open, Imię Nazwisko, Miejscowość, Czas, Kat. wiekowa, Miejsce w kat. wiekowej)

  1. Martyka Michał, Borzęcin, 34:44, M2(2)
  2. Wojdak Damian, Bielcza, 46:14, M2(18)
  3. Wiśniewski Marek, Borzęcin, 47:11, M4(6)
  4. Płachno Grzegorz, Borzęcin, 49:10, M2(21)

Szczegółowe wyniki dostępne na: kepasport.pl/wyniki <==

VIDEO

Galeria zdjęć

 

blank

Podobne artykuły

Back to top button