ADV
1
Sport
Trending

VIII Borzęcińska Dycha. Pogoda rozdawała karty

Rekord Polski w biegu na 10 kilometrów wynosi 27 minut 53 sekundy 61 setnych i ustanowiony został podczas zawodów w Pradze 45 lat temu przez Jerzego Kowola. Uczestnicy „Borzęcińskiej Dychy” co prawda nie biegają jeszcze tak szybko, niemniej jednak rekord trasy ustanowiony kilka lat temu przez Aleksandra Dragana z Kielc, (31:31) z pewnością budzi respekt.

Tegoroczne zawody odbyły się w upalnej scenerii, stąd o „śrubowanie” wyniku było trudno. Mimo to, każdy z ponad 200 uczestników głównego biegu starał się walczyć ze swoimi słabościami i trudną aurą, aby na mecie być jak najwyżej w klasyfikacji. Oprócz tradycyjnej „dychy” biegano i spacerowano także na innych dystansach – długość trasy dla prawie 150 dzieci zależała od ich wieku, a sympatycy nordic walking ścigali się na dystansie ponad 4 km.

Wśród ponad 350 uczestników startujących we wszystkich kategoriach byli zawodnicy z prawie 100 miejscowości województwa małopolskiego, podkarpackiego, śląskiego i lubelskiego. Co ciekawe, na starcie pojawiły się także osoby m.in. z Peru i Hiszpanii. Na trasy wybiegli oczywiście mieszkańcy gminy Borzęcin, w każdym wieku, których coraz częściej można spotkać w ciągu roku na miejscowych drogach i leśnych traktach. Wszak powszechnie wiadomo, że systematyczne bieganie wzmacnia układ krążenia, uelastycznia tętnice oraz obniża ciśnienie krwi, a tym samym i ryzyko zawału. Biegając dotleniamy organizm, poprawiamy pracę płuc i ogólną wydolność organizmu. Generalnie – warto biegać i być aktywnym!

Kamil Wojnicki – tegoroczny zwycięzca biegu głównego, pochodzi z nieodległego Sufczyna. Jego czas to 34 minuty 56 sekund. Drugi na mecie był Przemysław Kozioł z Tarnowa (36:16), a trzeci Michał Martyka z Borzęcina z czasem 36:25.

– Trenuję już od wielu lat, do tego jeżdżę na rowerze. Warunki na trasie dzisiaj były trudne – lejący się żar z nieba mocno dawał się we znaki – komentował bezpośrednio po biegu najlepszy obecnie miejscowy biegacz, który swoją pasją stara się zarażać innych.

– Od kilku miesięcy biegamy regularnie z grupką kilkunastu osób z gminy Borzęcin. Marzy się nam powstanie klubu, dzięki czemu będziemy w stanie jeszcze lepiej się organizować, występować o środki na działalność, startować w zawodach i zachęcać innych, także dzieci. Większość z członków naszej ekipy wzięła udział w dzisiejszych zawodach i jestem z nich bardzo dumny, szczególnie z dziewczyn. Oby tak dalej!

Wśród osób startujący w nordic walking na dystansie ponad 4 km pierwszy na mecie zameldował się Karol Olszański z Krakowa (23:36), drugi był Grzegorz Misztal z Sułkowic (24:38). Trzecie miejsce, ex aequo zajęli: Robert Łopuch z Łabowej (24:38) i Marek Pasierb z Rzeszowa.

Na trasie biegów „Borzęcińskiej Dychy” oprócz „zawodowych” biegaczy z Borzęcina pojawiło się wiele dzieci, a także grupa lokalnych… seniorów.

– Wspólnie z osobami z klubu seniora podjęliśmy decyzję o starcie w tych zawodach, oczywiście nie w biegu głównym na 10 km, ale na 4,5-kilometrowym dystansie nordic walking. Wielu z nas jest po raz pierwszy na takiej imprezie, ale było fantastycznie, jesteśmy zachwycone i zadowolone, że ukończyłyśmy trasę. Zamierzamy nadal aktywnie spędzać czas – przyznały seniorki z gminy Borzęcin.

Trasę rodzinną zdecydowało się przebiec ponad 20 zespołów. Bieg miał charakter aktywnej, rodzinnej zabawy bez pomiaru czasu. Nie liczyła się kolejność na mecie, a wbiegające drużyny na metę musiały trzymać się za ręce.

– Nie ważne, kto był najszybszy, ale dobra zabawa i chęci do tego, że chłopaki chcą biegać razem ze mną i przede wszystkim też przyjść tutaj. Nie trzeba było ich do tego zmuszać – komentował jeden z uczestników.

Na mecie na każdego uczestnika czekał medal, natomiast najlepsza trójka otrzymywała nagrody rzeczowe. Podczas całego wydarzenia, najmłodsi korzystali z darmowej strefy zamków dmuchanych, zabaw i gier, które cieszyły się dużym zainteresowaniem dzieci i młodzieży, ale i rodziców. Dominowała rodzinna atmosfera, pozytywna energia i zdrowa rywalizacja.

Zawody pod patronatem Wójta Gminy Borzęcin Janusza Kwaśniaka zorganizowało Stowarzyszenie Kępa Sport z Tarnowa, LKS Burzyn, Instytut Badań i Inicjatyw Społecznych przy współpracy jednostek OSP z gminy Borzęcin oraz Gminnego Ośrodka Kultury w Borzęcinie.

– Ta impreza ma już określoną markę, jest rozpoznawalna. Dzięki temu mamy dofinansowanie z Ministerstwo Sportu i Turystyki, z Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Mamy wspaniałych organizatorów Leszka i Elżbietę Kępińskich oraz Jarka Makowca ze Stowarzyszenia „Kępa Sport” i wsparcie takich ludzi jak m.in. poseł Norbert Kaczmarczyk, czy wiceprzewodniczący sejmiku województwa Małopolskiego Wojciech Skruch – mówi Janusz Kwaśniak, wójt gminy Borzęcin.

Z zadowoleniem wypowiadali się także przedstawiciele Kępa Sport.

– Szerokie podziękowania kierujemy w stronę Gmina Borzęcin, Gminny Ośrodek Kultury w Borzęcinie oraz jednostek OSP z Gminy Borzęcin i klubu Victoria Bielcza za niezawodną współpracę, która zawsze przynosi doskonałe efekty. Zaangażowanie i profesjonalizm w działaniu wpływają nie tylko na sukces wydarzenia, lecz także na entuzjastyczne opinie uczestników, którzy nie szczędzą słów uznania. Dziękujemy serdecznie szanownemu Wójtowi, Januszowi Kwaśniakowi, za cenne wsparcie naszych działań. Otwartość i gotowość do współpracy stanowią fundament udanego wydarzenia, za co jesteśmy niezmiernie wdzięczni. Jesteśmy przekonani, że nasza kooperacja przyniesie jeszcze wiele owocnych rezultatów w przyszłości. Cieszymy się na myśl o kolejnych możliwościach współpracy i już teraz z niecierpliwością oczekujemy na przyszłoroczne wydarzenie! – komentuje Jarosław Makowiec.

Jak przyznają organizatorzy, cel imprezy, jakim była popularyzacja i upowszechnianie biegania jako najprostszej formy sportu i rekreacji ruchowej, zarówno wśród dzieci jak i dorosłych oraz propagowanie aktywnego i zdrowego stylu życia został w pełni zrealizowany.

– Pozostaje zaprosić wszystkich na trasy biegowe i do rywalizacji podczas kolejnych zawodów w gminie Borzęcin. Już dziś zapraszamy za rok na 9. edycję biegu! – zachęca wójt Janusz Kwaśniak.

Wyniki biegu głównego (10 km)

Kat. Open (mężczyźni)

🔹 Wojnicki Kamil, Sufczyn, 34:56

🔹 Kozioł Przemysław, Tarnów, 36:16

🔹 Martyka Michał, Borzęcin, 36:25

🔹 Kryca Dominik, Tarnów, 36:28

🔹 Kita Krzysztof, Dąbrówka Tuchowska, 37:02

🔹 Pyc Witold, Kowalowa, 37:37

🔹 Roman Mateusz, Dominikowice, 38:13

🔹 Serwoński Marcin, Turza, 39:35

🔹 Kasprzyk Konrad, Kędzierzynka, 39:48

🔹 Tomczyk Marcin, Kraków, 40:19

Kat. Open (kobiety)

🔹 Skalak Izabela, Ilkowice, 43:01

🔹 Zięba Barbara, Szynwałd, 43:26

🔹 Bucenko Joanna, Bochnia, 46:02

🔹 Suder Izabela, Kraków, 46:33

🔹 Cielak Ewelina, Dębica, 47:55

🔹 Rzepka Marta, Uście Solne, 48:31

🔹 Rusiecka Agnieszka, Niepołomice, 50:12

🔹 Ziętarska Anna, Połaniec, 50:18

🔹 Wojdak Aneta, Bielcza, 50:40

🔹 Święch Anna, Strzyżów, 52:09

Wyniki Nordic Walking (4 km)

🔹 Olszański Karol, Kraków, 23:36

🔹 Misztal Grzegorz, Sułkowice, 24:24

🔹 Łopuch Robert, Łabowa, 24:38

🔹 Pasierb Marek, Rzeszów, 24:38

🔹 Buczko Adam, Kraków, 26:17

🔹 Krzyworączka Piotr, Kraków, 26:21

🔹 Pasińska-Skowron Sylwia, Szczodrkowice, 26:45

🔹 Ryba Zenon, Tuchów, 26:53

🔹 Drwiła Tadeusz, Zbylitowska Góra, 27:09

🔹 Zięba Paulina Zwiernik, 27:30

🔹 Wiktor Jolanta Straszęcin, 27:38

🔹 Czarnota Andrzej, Handzlówka, 27:54

🔹 Michałowski Robert, Wola Rzędzińska, 28:04

🔹 Koza Dariusz Zbylitowska Góra, 28:08

🔹 Cwanek-Florek Ewa, Rzeszów, 28:29

Mieszkańcy gminy Borzęcin w biegu głównym: 

(Miejsce w kat. open, Imię Nazwisko, Miejscowość, Czas, Kat. wiekowa, Miejsce w kat. wiekowej)

🔹 3. Martyka Michał, Borzęcin, 36:25, M2(2)

🔹 27. Wojdak Damian, Bielcza, 44:03, M2(15)

🔹 30. Tyka Andrzej, Borzęcin, 44:39, M3(5)

🔹 48. Tomasik Jacek, Przyborów, 48:38, M3(9)

🔹 56. Tabor Paweł, Borzęcin, 50:27, M2(25)

🔹 58. Wojdak Aneta, Bielcza, 50:40, K2(5)

🔹 81. Tabor Kornelia, Borzęcin, 53:26, K2(7)

🔹 83. Rogóż Łukasz, Borzęcin, 54:32, M3(15)

🔹 97. Płachno Grzegorz, Borzęcin, 56:52, M3(19)

🔹 104. Stawarz Piotr, Borzęcin, 58:13, M3(21)

🔹 105. Sworniowska Kinga, Borzęcin, 58:13, K2(9)

🔹 117. Ducinowska-Zawada Zuza, Borzęcin, 01:00:34 K1(6)

Szczegółowe wyniki dostępne na: kepasport.pl/wyniki

GOK Borzęcin

Podobne artykuły

Back to top button