ADV
Powiat BocheńskiWiadomościWideo
Trending

W gminie Drwinia wybudowano ponad 22 km kanalizacji i nowoczesną oczyszczalnię ścieków / zdjęcia

To milowy krok jeśli chodzi o ochronę środowiska. W gminie Drwinia wybudowano ponad 22 km kanalizacji i oczyszczalnię ścieków  o przepustowości 500 metrów sześciennych na dobę. Inwestycja ta realizowana przez spółkę komunalną Eko-Drwinia pochłonęła ponad 30 mln zł.

Część tej kwoty –  16 mln zł samorząd  pozyskał  z Funduszu Spójności UE. Brakujące fundusze dołożył z budżetu gminy, a także pożyczki ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Do tej pory do sieci zostało podłączonych ponad 500 budynków. Jest to jednak dopiero początek, w najbliższych miesiącach  kanalizacja będzie rozbudowywana. W planach jest przyłączenie do niej  kolejnych gospodarstw z Dziewina, Gawłówka i Mikluszowic.

– Przygotowujemy się także do aplikacji po kolejne środki, chcemy, aby sieć powstała w każdej miejscowości naszej gminy, by  była absolutnym standardem. Zleciliśmy wykonanie projektu dla trzech kolejnych miejscowości: Drwini, Zielonej  i Woli Drwińskiej – zapewnia Jan Pająk, Wójt Gminy Drwinia.
W planach  samorządu Drwini jest też budowa drugiej oczyszczalni w Niedarach, która zabezpieczy północną część gminy. Warto wspomnieć, że na ten obiekt gmina ma już gotowy projekt z pozwoleniem na budowę.

Oczyszczalnia Ścieków w Dziewinie oraz kanalizacja w miejscowościach: Dziewin, Mikluszowice, Gawłówek, powstały w ramach projektu nr POIŚ.02.03.00-00-0135/16 pn. „Sanitacja otuliny Puszczy Niepołomickiej na terenie gminy Drwinia” realizowanego ze środków POIiŚ 2014-2020.

drwinia.pl

Fot. Maciej Mazur

blank

Podobne artykuły

Sprawdź również
Close
Back to top button