ADV
Wiadomości

W hołdzie ofiarom wrześniowych bombardowań

4 i 5 września to data przypominająca brzeszczanom tragiczne wydarzenia z czasów II wojny światowej. W tych dniach w pobliżu stacji kolejowej Brzesko-Okocim hitlerowcy zbombardowali pociąg wiozący uchodźców, w wyniku czego zginęło co najmniej 200 osób.

Każdego roku mieszkańcy Brzeska obchodzą rocznicę tych tragicznych wydarzeń w należnym jej skupieniu, tradycyjnie przed pomnikiem poświęconym pamięci poległych tu osób. Pomnikiem, o którego renowacji latem tego roku zadecydował burmistrz Tomasz Latocha, mając na uwadze jego krytyczny stan techniczny.

– Pomnik przy kościele Matki Boskiej Częstochowskiej ma dla brzeszczan szczególne znaczenie. Każdego roku w rocznicę tych tragicznych wydarzeń gromadzą się tutaj tłumy mieszkańców, aby oddać hołd poległym w tym miejscu ofiarom – mówi Tomasz Latocha – W zeszłym roku, uczestnicząc w tej uroczystości po raz pierwszy jako burmistrz, spojrzałem na ten pomnik z perspektywy gospodarza miasta i już wtedy podjąłem myśl o konieczności wykonania remontu tego szczególnego miejsca.

Burmistrz zawarł porozumienie z przedstawicielami krakowskiego oddziału IPN, na mocy którego pomnik został nie tylko odnowiony, ale zyskał też nowe, istotne elementy. Renowacja samego obelisku została już zakończona, jeszcze przed wrześniową uroczystością. Zgodnie z sugestią Tomasza Latochy wizerunek Orła Państwowego oraz pamiątkowa tablica zostaną zastąpione nowymi, a dodatkowo na tablicy pojawią się nazwiska wszystkich ofiar poległych w tym miejscu u zarania wojny. Koszt prac związanych z powstaniem tych dwóch ważnych symboli pokryje w całości IPN, natomiast środki na remont pomnika pochodzą z miejskiej kasy. Ten remont przeprowadziła profesjonalna firma kamieniarska AP STONE Piotra Śledzia, który część prac wykonał nieodpłatnie.

Uroczystość upamiętniająca ofiary bombardowań z 1939 roku odbędzie się w sobotę 5 września. Rozpocznie ją msza święta, po czym nastąpi poświęcenie pomnika. W programie jest również artystyczny występ przygotowywany przez Miejski Ośrodek Kultury. W uroczystości weźmie udział Maciej Korkuć, przedstawiciel IPN mocno zaangażowany w remont pomnika. Wraz z burmistrzem Brzeska, od którego otrzymał zaproszenie, wręczą medale i dyplomy osobom, które wniosły spory wkład w zagospodarowanie ronda imienia Armii Krajowej położonego u zbiegu ulic Solskiego, Okulickiego i Szczepanowskiej. Remont pomnika i zagospodarowanie ronda to tegoroczne inwestycje poczynione przez brzeski samorząd w sferze rozbudowy miejsc pamięci narodowej. Warto tu wspomnieć, że w grudniu zeszłego roku zakończony został remont brzeskiego cmentarza wojennego. Realizacja inwestycji była możliwa dzięki pozyskaniu na ten cel dotacji od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (230 tysięcy złotych przy 330 tysiącach stanowiących całkowity koszt przedsięwzięcia).

IB

Podobne artykuły

Back to top button