ADV
Wiadomości

W Iwkowej powstanie tężnia solankowa!

Samorząd Małopolski wesprzeć lokalne samorządy w budowie niewielkich tężni solankowych. Na liście gmin z dofinansowaniem znalazła się m.in. Gmina Iwkowa. Do końca roku powstanie tam tężnia solankowa. Będzie miała formę wiaty o średnicy 8 metrów, a zostanie zainstalowana przy stadionie klubu sportowego “Iva” Iwkowa.

Będzie to jeden z elementów infrastruktury sportowo-rekreacyjnej dostępnej dla mieszkańców i turystów. Będzie ciekawym uzupełnieniem istniejącej infrastruktury: boiska sportowego, placu zabaw, kortu tenisowego i siłowni plenerowej.

Gmina Iwkowa otrzymała na budowę tężni dofinansowanie w wysokości ponad 220 tysięcy. Wkład własny samorządu wyniesie około 30 procent.

Jak poinformował marszałek Małopolski Witold Kozłowski, zadanie „Małopolskie tężnie solankowe” jest „wyczekiwanym i bliskim sercu mieszkańców”, a idea tworzenia takich obiektów wielokrotnie pojawiała się w projektach zgłaszanych w ramach budżetów obywatelskich.

Wokół tężni wytwarza się prozdrowotny mikroklimat. Przebywanie w nim jest relaksujące i ma wpływ na górne i dolne drogi oddechowe. Po godzinnej wizycie w tężni można wziąć głęboki oddech, ponieważ płuca zostają oczyszczone także ze zgromadzonego w powietrzu pyłu i zanieczyszczeń. Wizyta w tężni nie oznacza nudy – specjalne ławeczki umożliwiają wykonywanie i innych czynności.

W ramach programu „Małopolskie tężnie solankowe” dofinansowanie na budowę tężni solankowej otrzymała również Gmina Szczurowa.

Pisaliśmy o tym w materiale: W Szczurowej powstanie tężnia solankowa! <==

foto: ilustracyjne / aranzacjekopalniane.pl/

IB / malopolskie.pl

Podobne artykuły

Back to top button