TOPTOP
WiadomościWideo
Trending

W Jadownikach uczczą Powstańców Warszawskich. 1 sierpnia – w godzinę ”W” zawyją syreny

W najbliższa niedzielę 1 sierpnia 2021 r.  przypada 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. 1 sierpnia o godz. 17.00 na terenie całego kraju włączone zostaną syreny alarmowe. Dźwięk syren rozlegać się będzie przez minutę.

Apelujemy do mieszkańców powiatu o wstrzymanie na minutę ruchu kołowego i pieszego. Będzie to symboliczny hołd złożony bohaterom Powstania – tym, którzy walczyli o wyzwolenie Stolicy i dążyli do niepodległego Państwa Polskiego.

Jak co roku do upamiętnienia powstańców warszawskich zapraszają mieszkańcy Jadownik. Rok rocznie Sołtys wsi Jadowniki Jarosław Sorys wspólnie z Radą Sołecką oraz mieszkańcami Jadownik upamiętnią heroiczną walkę o wolność. Program uroczystości: podniesienie flagi na maszt przez harcerzy, odśpiewanie hymnu narodowego, złożenie kwiatów i zniczy, wspólne zdjęcie.

– Serdecznie zapraszam na uroczystości patriotyczne z okazji 77 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Uroczystości odbędą się pod pomnikiem poległych na skwerze pamięci im. rtm. Witolda Pileckiego.

Początek o godz.17.00 Warto dodać, że wśród ofiar były również osoby pochodzące z naszej Gminy, m.in. Jadowniczanin, redemptorysta Jan Świerczek – zachęca Jarosław Sorys.

Zbiórka uczestników o godz. 16.45 (sobota) na Skwerze im. rtm. Witolda Pileckiego – obok Domu Ludowego w Jadownikach, ul. Krakowska 98.

Powstanie było walką o niepodległość całego kraju i wolność wszystkich Polaków. 1 sierpnia 1944 roku był początkiem Powstania Warszawskiego, w którym wzięli udział żołnierze AK pochodzący niemal ze wszystkich regionów Polski.

Powstanie Warszawskie było ostatnim w czasie drugiej wojny światowej tak dramatycznym aktem polskiej wojny o niepodległość. Żołnierze Armii Krajowej mieli świadomość, że na ulicach Warszawy toczy się walka o całą Polskę, a nie tylko o jej stolicę.

IB

PLAKAT

VIDEO

Pokaż więcej

Podobne artykuły

Back to top button
Rozmiar czcionki
Włącz kontrast