ADV
Sport

Warto stawiać na grę w szachy. Szkolenie młodych szachistów w Gminie Borzęcin

Od lutego do czerwca 2022 r. w ramach prowadzonych zajęć szachowych przy Gminnym Ośrodku Kultury w Borzęcinie rozgrywane były raz w miesiącu turnieje dla dzieci i młodzieży należących do sekcji szachowej.

Chcieliśmy poprzez organizację takich wewnętrznych zawodów zaktywizować zawodników do zdobywania nowych umiejętności i zachęcić do uczestniczenia w zajęciach – mówi Piotr Kania, dyrektor GOK Borzęcin. –Inicjatywa okazała się być słuszną, bo dzieciaki chętniej mobilizowały się przed każdym turniejem do zajęć. Zorganizowaliśmy 5 turniejów po 6 rund każdy. Średnio w każdych zawodach uczestniczyło około 15 osób, a łącznie 19 młodych szachistek i szachistów z gminy Borzęcin i okolic – informuje Mariusz Urbański, instruktor szachowy.

Odbywające się 3 lipca 2022 r. Otwarte Mistrzostwa Małopolski w Szachach Szybkich P-15 w Borzęcinie były okazją do podsumowania i wręczenia nagród wszystkim uczestnikom. Uczynili to: fundator nagród wójt gminy Janusz Kwaśniak, obecny na zawodach arcymistrz Mirosław Grabarczyk i dyrektor GOK Piotr Kania.

Po pięciu turniejach i kilkunastu godzinach gry zwyciężył Wojtek Żurek, który po słabszym początku cyklu do końca odrabiał straty i po ostatnich partiach wyprzedził Edytę Knap tylko punktacją pomocniczą. Oboje zgromadzili po 24,5 pkt. Edyta wygrała 2 z 5 turniejów i przez większą część prowadziła w ogólnej klasyfikacji.

– Jak się okazało, nie była to bezpieczna przewaga i pierwsze miejsce „o włos” przypadało starszemu koledze. Podium dopełnił Dominik Knap, zdobywając 22 pkt. Na czwartym miejscu uplasował się Michał Knap (19 pkt) i jest to spory sukces dla Michała, ponieważ gra i trenuje niewiele ponad pół roku, a posiada już IV kategorię szachową. Warto dodać, że wygrał także jeden z naszych turniejów. Na piątym miejscu rywalizację zakończył Kornel Czernek z dorobkiem 16 pkt. Była szansa na czwartą lokatę, ale ostatni turniej nie ułożył się pomyślnie i ostatecznie nie udało się odrobić strat – opisuje rywalizację Mariusz Urbański.

Oczywiście wygrać nie mogli wszyscy, ale zawody dla każdego z uczestników były okazją do weryfikacji swoich umiejętności oraz nauki zasad panujących na turniejach. Zawodnicy z Borzęcina coraz częściej się na nich pojawiają, reprezentując gminę Borzęcin i sekcję szachową GOK. Tylko w tym półroczu młodzi szachiści wspierani przez swoich rodziców uczestniczyli w kilkunastu turniejach odbywających się w różnych częściach Małopolski: Łęgu Tarnowskim, Staniątkach k. Niepołomic, Wieliczce, Brzesku, Rzezawie, Czarnej Tarnowskiej, Szarowie, Lisiej Górze, Radłowie i kilkukrotnie w Tarnowie oraz Krakowie. To zdaniem wielu najlepsza metoda by realnie zmierzyć się z przeciwnikiem, podnosić poziom gry i eliminować pojawiające się błędy.

– Myślę, że każdy, kto chociaż raz zdecydował się wziąć udział w turnieju nie żałuje tej decyzji – mówi Mariusz Urbański. – Przegrana w szachy nie boli – podasz rękę i gra się kolejną partię. Jeśli nawet nie uda się tego przełożyć na nagrody, medale czy puchary to należy pamiętać, że każde zawody kształtują charakter, budują doświadczenie sportowe oraz relacje z rówieśnikami a przede wszystkim pozwalają miło spędzić czas. Pragnę podziękować wszystkim, którzy wzięli udział w turniejach, rodzicom a także tym osobom, które przyczyniły się do organizacji zawodów: dyrektorowi GOK Piotrowi Kani, Paniom Marii Pyrek i Wioli Kwaśniak oraz bratu Wojtkowi za pomoc w prowadzeniu turniejów.

W imieniu młodych szachistów, dziękuję także za nagrody wójtowi Kwaśniakowi. Zachęcam niezdecydowanych do sekcji szachowej działającej przy GOK Borzęcin. Spotykamy się także w wakacje.

borzecin.pl

 

Podobne artykuły

Back to top button