ADV
Wiadomości
Trending

Wietrzna sobota – będzie wiało jeszcze mocniej / 19 lutego 2022 r.

Sobota 19 lutego 2022 r. nie należy do najspokojniejszych! Pierwsze silniejsze podmuchy wiatru pojawiły się już około godziny 3 w nocy. Stacja meteo w Brzesku odnotowuje regularnie silne podmuchy wiatru o prędkości około 50 km na godzinę. To zaledwie polowa tego co notują stacje meteo na północy Polski, gdzie wiatr wieje z siłą nawet do 100 km na godzinę!

Najsilniejszy wiatr prognozowany jest pomiędzy godziną 10.30 a 12.30. Po godzinie 17 powinno być już znacznie spokojniej.

Wizualizacja prognozy pogody (windy.com) – siła wiatru

Zachowajcie zasady ostrożności, zabezpieczcie lekkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr oraz nie parkujcie samochodów w pobliżu drzew.

– Obszar naszego kraju znajduje się pod wpływem dynamicznego układu niskiego ciśnienia #Zeynep, którego centrum ulokowane jest nad północną częścią kontynentu europejskiego.

Duży gradient baryczny pomiędzy ośrodkiem niżowym a południową Polską wiąże się z występowaniem silnych i gwałtownych porywów wiatru z sektora południowo – zachodniego, którego najsilniejsze porywy osiągają oraz przekraczają aż 90-120 km/h. Szczególnie gwałtowna fala wiatrowa oddziałuje nad regiony zachodnie i północne. – informuje łowca burz Grzegorz Zawiślak.

Czego możemy się spodziewać?
Mówiąc o porywistym wietrze, klasyfikuje się je najczęściej wg prędkości, z jaką przemieszczają się masy powietrza oraz ze względu na rozmiar szkód, jakie mogą wyrządzić. Wichura – wiatr o prędkości do 88 km/h jest zdolny łamać drzewa, zrywać dachówki i uszkadzać budynki. Silna wichura, czyli wiatr wiejący do 102 km/h może zrywać dachy, wyrywać drzewa z korzeniami czy łamać słupy energetyczne. Natomiast przy wietrze powyżej 103 km/h, należy się liczyć z zagrożeniem życia.

Przed wystąpieniem silnych wiatrów, prosimy o zabezpieczenie przedmiotów znajdujących się poza domem, zamknięcie i zabezpieczenie okien i drzwi. Prosimy również o przestawienie pojazdów w bezpieczne miejsce i przygotować się na możliwe awarie prądu. W trakcie silnych wiatrów bezwzględnie należy unikać wychodzenia na zewnątrz.


IB / Internetowa Stacja Meteo Tarnowiec

Podobne artykuły

Back to top button