ADV
blank
Wiadomości

Wieża widokowa w Iwkowej hitem turystycznym czasów epidemii koronawirusa

Liczne obostrzenia i ograniczenia jakie dotknęły nas na początku 2020 r. sprawiły, że wiele osób szuka bezpiecznych miejsc by naładować „wewnętrzne akumulatory”. Idealnym miejscem do tego jest trasa wiodąca do wieży widokowej na Szpilówce w Gminie Iwkowa.

Od 1 maja 2020 r. wieża widokowa na Szpilówce jest ponowie otwarta dla turystów. W minionym sezonie wieża widokowa zyskała spore uznanie wśród miłośników aktywnego wypoczynku i była wakacyjnym hitem turystycznym w regionie. W weekendy, przy ładnej pogodzie można było tam spotkać setki turystów. Jak jest w tym roku? Z pewnością nie brakuje turystów, ale w trosce o bezpieczeństwo własne i innych musieli dostosować się do szeregu zaleceń. W rozmowie z naszą redakcją Wójt Gminy Iwkowa Bogusław Kamiński nie krył zadowolenia z dużego zainteresowania jakim cieszy się wieża widokowa.

– Pandemia przyczyniła się do tego, że wieża widokowa cieszy się jeszcze większą popularnością. Z powodu obostrzeń dotyczących pomieszczeń zamkniętych, a więc m.in. muzeów i galerii obiekty dostępne na świeżym powietrzu zyskały na atrakcyjności. Wieża widokowa była wręcz oblężona – mieliśmy rekordy wejść na poziomie nawet 800 wejść dziennie! Licznik odwiedzin wskazuje, że średnio około 4000 osób miesięcznie odwiedza to miejsce. Usytuowanie tej wieży i wysokość sprawiają, że wieża widokowa nie nudzi się turystom. Można powiedzieć że wręcz nakręca turystów do ponownych odwiedzin – mówił wójt Bogusław Kamiński.

Od maja w trosce o bezpieczeństwo zwiedzających wprowadzone zostały zasady korzystania oraz zachowania się na szlaku i w pobliżu wieży widokowej m.in. zapewnienie odległości pomiędzy osobami od 1,5 m – do 2 m oraz zalecane użycie maseczki zasłaniającej usta i nos. Wójt Kamiński chwali dodatkowo podejście turystów dbających o przyrodę na szlaku. Od momentu otwarcia wieży widokowej dla turystów na szlaku oraz pod samym obiektem nie ma koszy na odpady.

– Nie ma koszy – nie ma śmieci. To hasło wzięło sobie do serca 99% procent turystów odwiedzających wieżę widokową na Szpilówce. Dzięki temu można myśleć o udostępnianiu dla turystów atrakcyjnych przyrodniczo miejsc. Mamy bowiem pewność że turyści są odpowiedzialni i otoczą je troską – dodaje wójt Bogusław Kamiński.

IB

blank

Podobne artykuły

Back to top button