ADV
KulturaPowiat Tarnowski

Wincenty Witos Premier rządu 1920. Prezentacja komiksu w Wierzchosławicach / 13 sierpnia 2022 r.

W sobotę 13 sierpnia 2022 r. o godz. 17:00 w budynku Gminnej Biblioteki Publicznej w Wierzchosławicach odbędzie się promocję komiksu „Wincenty Witos premier rządu 1920”.

Towarzystwo Przyjaciół Wincentego Witosa w Wierzchosławicach we współpracy z IPN doprowadziło do wydania komiksu „Wincenty Witos – premier rządu 1920” (scenariusz Maciej Jasiński, rysunki Jacek Michalski, wkładka historyczna Janusz Skicki).

– Komiks opowiada o Wincentym Witosie, premierze rządu polskiego, który od 24 lipca 1920 do 13 września 1921 roku, a więc w okresie wojny polsko-bolszewickiej i decydującej o jej przebiegu bitwy warszawskiej.

Pokazuje barwne postaci czołowych wówczas polityków i wojskowych, a także wydarzenia rozgrywające się nie tylko w gabinetach rządowych czy na sali sejmowej, lecz także na froncie wojny – czytamy na profilu Towarzystwa Przyjaciół Wincentego Witosa w Wierzchosławicach.

Obecnie bardzo niewiele mówi się, że wielka próba 1920 r. wykazała wielki patriotyzm, obywatelską postawę i bohaterstwo przede wszystkim polskich chłopów. Miarą tego bohaterstwa były tysięczne rzesze poległych, zaś symbolem patriotyzm i myślenie w kategoriach wzięcia odpowiedzialności za los państwa. Bez wątpienia to właśnie Wincenty Witos był wtedy czynnikiem spajającym naród, wszystkie jego klasy i warstwy.

Ideą tego wydawnictwa, które w warstwie plastycznej możliwie wiernie odtwarza stronę wizualną epoki, jest jego fabuła, opierająca się w całości na faktach autentycznych, mających potwierdzenie w źródłach historycznych.

Komiks historyczny pod tytułem „Wincenty Witos. Premier Rządu 1920” jest nie tylko nowatorskim przedsięwzięciem o charakterze historycznym, lecz i narzędziem w procesie edukacji dla młodego czytelnika.

IB / Towarzystwo Przyjaciół Wincentego Witosa w Wierzchosławicach

OKŁADKA

Podobne artykuły

Back to top button