ADV
Kultura

Wiosenne ujęcia Dołęgi / zdjęcia

Na stronie Muzeum Okręgowego w Tarnowie można zobaczyć galerię zdjęć Arkadiusza Wąsa z Gminnego Centrum Kultury Czytelnictwa i Sportu w Szczurowej.  Arkadiusz wykonał kilkanaście zdjęć jednego z najbardziej urokliwych zakątków Gminy Szczurowa – Dworu w Dołędze.

Galeria zdjęć <==

Przed kilku laty Muzeum Dwór w Dołędze zyskał nowy blask dzięki wojewódzkiemu projektowi „Skansenova – systemowa opieka nad dziedzictwem w małopolskich muzeach na wolnym powietrzu”.

Zwiedzanie dworu w Dołędze to ciekawy pomysł na spędzenie dnia wspólnie z rodziną. Również nauczyciele historii powinni wziąć pod uwagę to miejsce jako cel wycieczek szkolnych – losy tego miejsca wpisują się zarówno w historię lokalną jak i wydarzenia o znaczeniu krajowym i  międzynarodowym. Dla turystów przygotowano niezwykle ciekawą ścieżkę tematyczną, która pozwoli zgłębić historię tego miejsca.  Dwór w Dołędze jest również znany z organizowanych tu cyklicznie koncertów muzyki klasycznej – tradycji zapoczątkowanej przez kustosza Władysława Koniecznego.

Odnowiony dwór prezentuje się niezwykle efektownie. Jednym z elementów prac było pozbycie się uciążliwego zapachu ksylamitu – środka używanego niegdyś do impregnacji drewna. W odnowionej Dołędze turyści mogą oglądać chatę przeniesioną kiedyś ze Skrzyszowa oraz odrestaurowany spichlerz. W odnowionych przestrzeniach powstało muzeum wnętrza pokazujące jak przebiegał rytm dobowy na wsi.

Oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie – Dwór w Dołędze – został otwarty jesienią 1981 roku. Dzięki współpracy z ostatnią właścicielką dworu Jadwigą Tumidajską powstała stylowa ekspozycja wnętrz muzealnych. Do jej stworzenia wykorzystano przedmioty i pamiątki historycznie związane z tym miejscem. XIX-wieczne meble, obrazy, rysunki, broń i inne realia z epoki tworzą oryginalne wnętrza, z tradycyjnym układem pomieszczeń i podziałem na części oficjalną (jadalnia, salon, gabinet), prywatną (pokoje właścicieli dworu) i gospodarczą (kuchnia, spiżarnia itd.). Historycznie dwór związany z takimi wydarzeniami jak rabacja chłopska z 1846 roku, powstanie styczniowe oraz II wojna światowa. Na przełomie XIX i XX wieku w dołęskim dworze gościła często krakowska elita kultury i nauki polskiej: Adam Asnyk, Stanisław Wyspiański, Lucjan Rydel, prof. Michał Siedlecki i inni. W okresie II wojny światowej dwór czynnie uczestniczył w ruchu oporu, a jego ostatnia właścicielka była członkiem Armii Krajowej. Kilka kilometrów od dworu znajdowało się lądowisko „Motyl”, gdzie przeprowadzono akcje „Most II” oraz „Most III” mające na celu wywiezienie z Polski fragmentów rakiety V-2.

Dwór w Dołędze – Godziny otwarcia (obowiązują od 6 maja 2021 r.)
poniedziałek nieczynne
wtorek 9.00 – 15.00
środa 9.00 – 15.00
czwartek 10.00 – 16.00
piątek 9.00 – 15.00
sobota 9.00 – 15.00
niedziela 10.00 – 16.00

Dla zwiedzających indywidualnych, wejście na ekspozycje możliwe jest jedynie o pełnych godzinach, zwiedzanie trwa 45 minut. Zwiedzanie części skansenowej (chata oraz spichlerz) odbywa się w tzw. „trybie spacerowym”, bez możliwości wejścia do budynku.

Dniem bezpłatnego zwiedzania ekspozycji stałej jest czwartek.

Ceny biletów są bardzo przystępne: 8 zł (normalny), 5 zł (ulgowy), 16 zł (rodzinny), 3 zł (bilet socjalny).

Warto skorzystać z zaproszenia i zwiedzić to miejsce!

Muzeum Tarnów

VIDEO

REKLAMA

Podobne artykuły

Back to top button