ADV
Wiadomości

Wirtualna Inauguracja Letniego Sezonu Turystycznego w Małopolsce 2020

Schronisko „Koliba” na Łapsowej Polanie, 16 maja 2020 r.

Co roku Małopolska Organizacja Turystyczna wraz z Województwem Małopolskim zapraszają na Inaugurację Letniego Sezonu Turystycznego w Małopolsce! Tym razem wyjątkowo, w związku z zaistniałymi okolicznościami zagrożenia pandemicznego, spotykamy się wirtualnie. Relację prowadzić będzie Hanka Wójciak – wokalistka, autorka tekstów i muzyki, dziennikarka Radia Kraków, aktorka, góralka z Zakopanego. Liderka i założycielka Kapeli Hanki Wójciak grającej muzykę z pogranicza world music, folku i piosenki autorskiej. Razem z Hanką będzie można poznać atrakcje Gorców, Podhala i Pienin. Szczególną uwagę zwrócimy na utworzony niemalże 40 lat temu Gorczański Park Narodowy. W trakcie wydarzenia poznamy specyfikę ochrony przyrody w górach. Zainteresowani tą tematyką powinni także wybrać się do nowoczesnego, multimedialnego Ośrodka Edukacyjnego GPN (Gorczańskiego Parku Narodowego), działającego od ubiegłego roku w Porębie Wielkiej.

blank

Relację z Inauguracji oglądać będzie można online  w sobotę, 16 maja 2020 roku, od godziny 19.00, na fb Małopolskiej Organizacji Turystycznej pod adresem: https://www.facebook.com/events/532538060749937/

Jeśli chodzi o miejsce oficjalnej inauguracji – schronisko „Koliba” znane jest wytrawnym turystom gorczańskim od lat, jednak kilka lat temu odmieniło swoje oblicze. Budynek postawiony na Łapsowej Polanie początkowo służył jako bacówka dla pasterzy, w latach 70-tych XX w. był schroniskiem PTTK, ale później przez wiele lat był nieczynny. Od 2017 roku funkcjonuje jako schronisko prywatne. Po generalnym remoncie, zrobionym własnymi rękoma nowych właścicieli, „Koliba” prezentuje się jako jedno z najpiękniejszych schronisk w naszych górach, zaprasza prawdziwie górską atmosferą  i kusi znakomitą kuchnią. Warto jeszcze dodać, że z polany przed „Kolibą” roztacza się fantastyczna panorama na Tatry…

Najprostsza droga na Łapsową Polanę do „Koliby” prowadzi z Nowego Targu. To królewskie XVI-wieczne miasto, prawdziwa stolica Podhala, jest doskonałym przystankiem dla turystów zmierzających w Tatry. Od lat do Nowego Targu przyciąga urokliwy rynek i słynne tutejsze lody. Ale miasto poszczycić może się wieloma innymi atrakcjami. Warto zobaczyć piękny gotycki kościół farny, czy maleńki drewniany kościół św. Anny, znajdujący się na Szlaku Architektury Drewnianej, ufundowany ponoć przez zbójników… (leży po drodze do „Koliby”). Niezwykle interesującym miejscem jest Rezerwat Bór na Czerwonym do serca którego prowadzi ścieżka edukacyjna. Jej atrakcją jest taras widokowy na samej kopule torfowiska. A czy wiedzieliście, że Nowy Targ to także miasto sów? Dzięki zaangażowaniu miejscowego  przyrodnika i miłośnika ptaków, Daniela Urbaniaka, sowy czują się tutaj ponoć coraz lepiej… To miasto zaskakuje na każdym kroku dlatego koniecznie musi znaleźć się na mapie podróży po Małopolsce!

W ramach Inauguracji Letniego Sezonu Turystycznego w Małopolsce wystartuje m.in. projekt „W małopolskich górach bezpieczniej!”, który dofinansowany jest przez Ministerstwo Rozwoju. W ciągu całego roku 2020 zrealizowanych zostanie m.in. 10 krótkich filmików instruktażowych prezentujących w sposób przystępny zagadnienia związane z bezpiecznym korzystaniem z uroków gór. Edukatorem bezpieczeństwa w górach będzie Edward Lichota – Zastępca Naczelnika TOPR, międzynarodowy przewodnik górski.

Atrakcją i gwiazdą otwarcia sezonu będzie zespół Dikanda, który zainauguruje cykl koncertów „Księżycowe Granie” odbywający się w schroniskach górskich w Małopolsce do jesieni 2020 roku. W swojej twórczości Dikanda stawia na autentyczność stylu czerpiąc muzyczne inspiracje z tradycyjnych, folkowych brzmień szeroko rozumianego orientu. W ich utworach można usłyszeć głównie brzmienia bałkańskie i cygańskie.

W końcu wielkim finałowym wydarzeniem będzie start balonów na ogrzane powietrze – to właśnie dlatego cała impreza odbywa się pod hasłem „Małopolska Startuje!”. Start balonów odbędzie się z Łapsowej Polany niedaleko schroniska „Koliba”. Właśnie przed startem balonów rozstrzygnięty zostanie konkurs, którego główną nagrodą jest rejs balonem nad Małopolską.

Dajcie się wciągnąć w gorczańską bajkę, której spory kawałek dostaniecie razem z nami 16 maja, aby chłonąć ją każdym zmysłem podczas relacji online z wydarzeń w schronisku „Koliba”  na Łapsowej Polanie, którą poprowadzimy od godz. 19.00 na Facebooku. Szukajcie wydarzenia „Wirtualna Inauguracja Letniego Sezonu Turystycznego w Małopolsce”!

Patronat Honorowy: Witold Kozłowski – Marszałek Województwa Małopolskiego

Organizatorzy: Małopolska Organizacja Turystyczna, Województwo Małopolskie, Miasto Nowy Targ, Koliba na Łapsowej Polanie

Partnerzy: Gorczański Park Narodowy, KRAKOW BALOON TEAM

IB

blank

Podobne artykuły

Back to top button