ADV
Wiadomości
Trending

Wokowice / Strażacy ratowali małego boćka który wypadł z gniazda

We wtorek 31 maja 2022 r. w Wokowicach druhowie mieli do wykonania nietypowe zadanie. Z gniazda wypadł młody bocian, który niedługo po incydencie został oddany z powrotem pod skrzydła rodziców.

Do zdarzenia zadysponowano strażaków z PSP Brzesko z podnośnikiem hydraulicznym oraz druhów z OSP Wokowice.

Dlaczego bocian wypadł / został wyrzucony z gniazda?

Osoby obeznane w zachowaniu dzikich ptaków zwracają jednak uwagę, że niekoniecznie pisklę „samo” wypadło z gniazda. Często najmniejsze, chore lub najsłabsze pisklę zostaje wyrzucone z gniazda przez jednego z rodziców. Inną przyczyną moga być niedobory pożywienia spowodowane trwającą od dłuższego czasu suszą. Dorosłe bociany mają trudności w znalezieniu odpowiedniej ilości pożywienia, co powoduje że muszą redukować liczbę piskląt które zostaną wykarmione. Co kieruje bocianami przy podejmowaniu tak dramatycznej – przynajmniej z punktu widzenia człowieka – decyzji?

– Zdarza się, że bociani rodzice wyrzucają z gniazda swoje pisklęta. Dzieje się tak najczęściej wówczas, gdy młody bocianek zachowuje się nienaturalnie, wykazuje oznaki choroby, kalectwa, osłabienia. Instynkt nakazuje rodzicom wyeliminowanie „podejrzanego” osobnika z gniazda aby nie stanowił zagrożenia dla zdrowych piskląt.

W przypadku znalezienia żywego pisklęcia, które zostało celowo wyrzucone przez dorosłe bociany, nie ma sensu wkładać go do gniazda, gdyż zostanie z pewnością usunięte ponownie. Natura skazuje takie pisklę na śmierć, dzięki czemu populacja nie zostaje osłabiona. Tak działa dobór naturalny, korzystny z punktu widzenia gatunku.

W ludziach, widzących nieporadne puszyste bocianiątko leżące na ziemi, rodzi się współczucie i chęć niesienia pomocy. Dlatego często „wyrzutki” trafiają pod opiekę gospodarzy mieszkających w pobliżu gniazda. Chcąc ratować pisklę należy przede wszystkim pokazać je lekarzowi weterynarii, który oceni jego stan. Najlepiej oddać ptaka do ośrodka rehabilitacji zwierząt, gdzie ma szansę zostać odchowany i wypuszczony na wolność – czytamy na bociany.pl.


foto: OSP Wokowice
IB / OSP Wokowice

Podobne artykuły

Back to top button