TOPTOP
Kultura

XXII Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego „Brzmi dobrze – online”

Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego to jedno z największych cyklicznych wydarzeń ukazujących i promujących bogactwo kulturowe Małopolski. W tym roku nie możemy spotkać się z Państwem bezpośrednio, tak jak miało to miejsce do tej pory podczas święta zabytków. Ale nic straconego! Wspólnie odwiedzimy dwanaście niezwykłych miejsc dzięki filmowym opowieściom.

Tegoroczna edycja Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego poświęcona będzie muzyce i jej związkom z architekturą. Zostaną zaprezentowane zabytki, które z jednej strony są bohaterami opowieści o wykonywanej w nich muzyce, z drugiej zaś przywołują historie twórców: kompozytorów i wirtuozów, wiejskich grajków i wyrafinowanych instrumentalistów, solistów i kapel. Przedstawimy Państwu fascynujące i wielowymiarowe historie miejsc, w których muzyka gra pierwsze skrzypce.

W dwa jesienne weekendy, 19–20 i 26–27 września, odbędą się premierowe pokazy filmów w internecie. Każdy z nich to podróż do jednego z miejsc, jego historii i tajemnic. Opowieści przewodników i przewodniczek wzbogacone o cyfrowe zasoby muzealne, biblioteczne i archiwalne pozwolą poczuć ich niezwykłą atmosferę oraz doświadczyć odkrywania małopolskich muzycznych przestrzeni, nie dość dotąd rozpoznanych. Wszystkie oprowadzania będą tłumaczone na Polski Język Migowy.

Po raz pierwszy zaprezentujemy zgromadzony przez nas materiał w takiej formie i w tak szerokiej dostępności: bez konieczności wychodzenia z domu, bez obowiązku rezerwacji, bez względu na warunki atmosferyczne, dostępny szeroko dla osób z niepełnosprawnościami.

Opublikujemy także do pobrania w formie audiobooka książkę towarzyszącą tegorocznym MDDK autorstwa krytyka muzycznego Jakuba Puchalskiego.

Wszystkie filmy dostępne będą na stronie dnidziedzictwa.pl.

Premiery filmów w ramach XXII Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego „Brzmi dobrze – online”:

19.09.2020

 • „Magia czarnej płyty”. Muzeum Fonografii w Niepołomicach
 • „Nuty w przelocie”. Stary Teatr – Konserwatorium Muzyczne w Krakowie

20.09.2020

 • „Kształt dźwięku”. Zespół Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara
 • „Instrument z duszą”. Pracownia lutnicza Mardułów w Zakopanem
 • „Miejsce do życia”. Muzeum Karola Szymanowskiego w willi Atma w Zakopanem
 • „Spotkanie”. Willa Czerwony Dwór w Zakopanem

26.09.2020

 • „Taki splendor”. Pałac i Piwnica pod Baranami w Krakowie
 • „Bracia w bieli”. Założenie klasztorne oo. Paulinów Na Skałce w Krakowie

27.09.2020

 • „1140 hektarów perfekcji”. Dwór Ignacego Jana Paderewskiego w Kąśnej Dolnej
 • „Boże iskry”. Synagoga w Bobowej
 • „Wielogłos”. Kolegiata Bożego Ciała i Dom z Basztą w Bieczu

IB

Pokaż więcej

Podobne artykuły

Back to top button
Rozmiar czcionki
Włącz kontrast