ADV
Kultura

Z bibliotecznego archiwum / Spotkanie autorskie z Wisławą Szymborską

28 maja 1967 roku miało miejsce niezwykłe wydarzenie – z czytelnikami biblioteki w Okocimiu spotkała się Wisława Szymborska, wybitna polska poetka, która w 1996 r. została uhonorowana Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury.

Informacje o tym zdarzeniu odnaleźć można w jednej z kronik brzeskiej biblioteki, jest tam także wpis poetki, która w drodze do Okocimia odwiedziła bibliotekę przy ulicy Puszkina. W notatce poświęconej wizycie Wisławy Szymborskiej pracownik prowadzący kronikę zapisał: „Jesteśmy przekonani, że spotkamy się ponownie tak miło, ale już w innym środowisku bowiem istnieje duża potrzeba „spoetyzowania życia”, języka, zwł. potocznego”.

Do spotkania autorskiego z Szymborską w Brzesku niestety nigdy nie doszło, cieszy jednak fakt, że już w latach 60. miało ono miejsce w Okocimiu, stwarzając lokalnej społeczności okazję do obcowania z poezją i dyskusji. Wspaniałą pamiątką są także zachowane w bibliotecznych kronikach wpisy gości, opisy wydarzeń przygotowywane przez bibliotekarzy oraz zdjęcia.

 

PiMBP w Brzesku

Podobne artykuły

Back to top button