ADV
EdukacjaWiadomości
Trending

Zaćmienie słońca – to było astronomiczne zjawisko roku w Polsce

Zaćmienie słońca to jedno z najbardziej spektakularnych zjawisk astronomicznych. We wtorek 25 października 2022 r. w Polsce można było oglądać częściowe zaćmienie Słońca. Było to najgłębsze zaćmienie widoczne z naszego kraju od 2015 r. W zależności od miejsca obserwacji maksymalny stopień zakrycia Słońca wynosił od 37 do 45%. W Powiecie Brzeskim było to 37.31% zakrycia w momencie maksimum.

Z okazji do obserwacji skorzystali m.in. uczniowie Zespołu Szkół Technicznych i Branżowych w Brzesku, gdzie pokaz przeprowadził nauczyciel fizyki Marcin Madej wraz z grupą uczniów. Stanowisko obserwacyjne cieszyło się ogromnym zainteresowaniem nie tylko wśród młodzieży, ale także nauczycieli i pracowników szkoły.

Obserwację zaćmienia słońca obserwowały także dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Św. Jana Pawła II i Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Jadownikach.

– A u nas od niemal godziny dzieci mogą „na żywo” w bezpieczny dla oczu sposób obserwować zaćmienie słońca.

Odbywa się to na szkolnym korytarzu przy użyciu sprzętu pozyskanego przez szkołę w programie #Laboratoriaprzyszłości tj. teleskopu i aparatu cyfrowego z odpowiednim filtrem – czytamy na profilu szkoły z Jadownik.

Jak widać na obu tych przykładach – dzięki pasji opiekunów oraz dostępowi do sprzetu można w ciekawy sposób zachęcić dzieci i młodzież do poznawania świata.

Pomimo, że pogoda nas nie rozpieszczała, to dzięki temu, że wtorkowe zaćmienie Słońca trwało 2 godziny, przez co praktycznie każdy miał szansę na dostrzeżenie zjawiska.

Wszystkich którzy z różnych powodów nie mogli obserwować zaćmienia – zapraszamy do obejrzenia naszych galerii zdjec oraz nagrań video.

foto: Maciej Mazur

IB

 

VIDEO

Galeria zdjęć

Podobne artykuły

Back to top button