Wiadomości

Zakaz wychodzenia z domu i zgromadzeń. Nowe zasady, przepisy

W walce z koronawirusem musimy ograniczyć przemieszczanie się do absolutnego minimum – to główne założenie wprowadzonych w czwartek 24 marca 2020 obostrzeń.

Po posiedzeniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego Mateusz Morawiecki poinformował o wprowadzeniu w Polsce kolejnych ograniczeń dotyczących zgromadzeń. Jak zaznaczył, „wprowadzenie nowych zasad jest niezbędne, żeby zapanować nad rozprzestrzenianiem się koronawirusa i nie dopuścić do sytuacji występujących w Hiszpanii, czy Francji”.

Premier Mateusz Morawiecki zaapelował o wzajemne wsparcie obywateli.

– „Ta lekcja wzajemnego pomagania sobie jest niezbędna” – zaznaczył Mateusz Morawiecki. „Hasłem Solidarności było codziennie dbanie o drugiego człowieka. Powinniśmy dziś do tego powrócić” – dodał.

Najważniejsze decyzje

  • Wprowadzenie ograniczenia wszelkich zgromadzeń, spotkań i imprez. Wyjątkiem są wydarzenia, w których uczestniczą członkowie najbliższej rodziny lub osoby pozostające w stałym pożyciu.
  • Wprowadzenie ograniczenia wychodzenia z domu poza sytuacjami niezbędnymi: kiedy idziemy do pracy, sklepu, apteki, lekarza, czy wyprowadzamy psa.
  • Ograniczenie liczby osób do 5, m.in. na mszach świętych, pogrzebach czy ślubach. Do limitu nie wlicza się kapłanów czy np. osób z zakładów pogrzebowych.
  • Wprowadzenie ograniczeń dotyczących komunikacji publicznej. Dopuszczalna liczba pasażerów to miejsca siedzące podzielone przez dwa.

Nowe ograniczenia obowiązują do 11 kwietnia.
W przypadku złamania zakazów groziła będzie kara od mandatu po 5 tys. zł. Oceny zgodności zachowania z nowymi zasadami dokonywać będzie Policja.

Obecny na konferencji minister zdrowia Łukasz Szumowski zaapelował o rozsądek, który pozwoli uratować życie wielu osób.

– „Jeżeli nie ograniczymy wyjść z domu praktycznie do zera, to nie uda nam się uratować ludzkich żyć” – zaznaczył. „Wiem, że to trudny czas. Bardzo proszę, zostańmy w domu” – dodał.

Minister zapewnił, że w Polsce nie zabraknie testów na koronawirusa.

– „Doszliśmy do poziomu ok. 3 tys. testów na dobę, a rozdysponowaliśmy ich już 100 tys.” – poinformował Łukasz Szumowski.

Szef resortu zdrowia apelował do prezydentów miast o odpowiednią organizację transportu publicznego.

– „Nie powodujmy takich sytuacji, w których gromadzenie się w autobusie czy tramwaju może doprowadzić do ryzyka zarażenia się” – podkreślił Łukasz Szumowski.

IB / gov.pl

Pokaż więcej

Podobne artykuły

Back to top button
Rozmiar czcionki
Włącz kontrast