ADV
blank
Powiat BocheńskiWiadomości
Trending

Zasłużony dla zdrowia narodu

Komendant Powiatowy Policji w Bochni podinsp. Jarosław Kmieć odebrał w piątek odznakę nadaną przez ministra zdrowia. Wyróżnienie, które otrzymał „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla zdrowia narodu” – przyznawane są osobom, które w ramach krwiodawstwa oddały 20 litrów krwi.

W piątek (14 czerwca br.) na terenie Krakowa odbyła się uroczystość w trakcie której rozdane zostały odznaki za bardzo wyjątkowe osiągnięcie związane z pomocą osobom potrzebującym. Tego dnia w samo południe z inicjatywy ministra zdrowia nadano odznaki „Honorowy Dawca Krwi –  Zasłużony dla zdrowia narodu”. Warunkiem koniecznym otrzymania pamiątkowego medalu jest oddanie 20 litrów krwi. Wśród osób, które otrzymały powyższe wyróżnienie był Komendant Powiatowy Policji w Bochni podinsp. Jarosław Kmieć. Nowy szef bocheńskiej policji pierwszy raz krew oddał w październiku 1994 roku jeszcze jako cywil. Od tego czasu w punktach krwiodawstwa i późniejszych policyjnych akcjach krwiodawstwa zostawił 20 litrów ratującej zdrowie i życie krwi, deklarując jednocześnie, że ilość ta w najbliższym czasie regularnie będzie się powiększać.

Zgodnie z założeniami Narodowego Centrum Krwi Osoby, dawcą krwi mogą zostać osoby, które mają od 18 do 65 lat i cieszą się dobrym zdrowiem, a także:

– które ważą co najmniej 50 kilogramów,

– u których w ciągu ostatnich 4 miesięcy nie wykonano tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała, akupunktury o ile nie została wykonana przez wykwalifikowaną osobę przy użyciu jałowych jednorazowych igieł,

– które w ciągu ostatnich 4 miesięcy nie miały wykonanych żadnych zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych badań (np. gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii),

– które w ciągu ostatnich 4 miesięcy nie były leczone krwią i preparatami krwiopochodnymi.

W dniu oddania krwi należy być wyspanym i wypoczętym oraz zdrowym.

policja.gov.pl

blank blank blank

blank

Podobne artykuły

Back to top button