ADV
Wiadomości
Trending

Zerowy VAT, czy sklepy są fair wobec klientów?

We wtorek 1 lutego 2022 r. spadł do zera VAT na podstawowe produkty żywnościowe, jak mięso, ryby, nabiał. Klienci denerwują się jednak, że w wielu przypadkach ceny po obniżce VAT i tak są wyższe niż np. 2 tygodnie temu, bo pod koniec stycznia markety podniosły ceny produktów. O sprawie informują dziennikarze i analitycy.

Obniżka cen żywności to jeden z celów tzw. Tarczy Antyinflacyjnej 2.0, wprowadzanej przez rząd. Zakłada ona zredukowanie stawki VAT na podstawowe artykuły żywnościowe, z 5 proc. do zera. Obniżka VAT-u ma zostać wprowadzona 1 lutego i obowiązywać do końca lipca. Obniżka nie jest gigantyczna, ale według wyliczeń rządu polska rodzina na obniżce VAT powinna zaoszczędzić około 45 zł miesięcznie.

Od pierwszego lutego, zgodnie z przygotowaną przez Premiera Mateusza Morawieckiego Rządową Tarczą Antyinflacyjną, obniżkami stawek VAT do 0 proc. objęte są produkty spożywcze opodatkowane obecnie stawką 5 proc. Są to m.in. mięso i ryby oraz przetwory z nich, produkty mleczarskie, warzywa i owoce, przetwory ze zbóż i wyroby piekarnicze, niektóre napoje oraz produkty do żywienia niemowląt oraz dzieci.

UOKiK i Inspekcji Handlowa zapowiedziały stały monitoring cen wybranych artykułów żywnościowych i piętnowanie negatywnych praktyk sprzedawców.

W związku z wprowadzeniem zerowego podatku VAT na artykuły żywnościowe pracownicy Inspekcji Handlowej w ostatnim tygodniu stycznia rozpoczęli działania w wybranych placówkach handlowych. Swoją analizą Prezes UOKiK objął koszyk kilkunastu produktów podstawowych, w tym masło, mleko, chleb, olej, cukier, mąkę, jajka, nabiał, mięso czy warzywa i owoce. Dodatkowo, w trakcie rozeznania, inspektorzy sprawdzą, czy sprzedawca umieścił przy kasie informację o obowiązującej od lutego do końca lipca obniżce do zera stawki VAT na towary spożywcze.

Kolejnym krokiem mogą być postępowania w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów, za które grozi kara do 10 proc. obrotu.


IB / gov.pl

Back to top button