ADV
Kultura

Zmarł wybitny polski kompozytor Krzysztof Penderecki / 29 marca 2020 r.

W niedzielę 29 marca po długiej i ciężkiej chorobie zmarł prof. Krzysztof Penderecki – Wielki Polak, wybitny twórca, humanista, jeden z najbardziej znanych i cenionych na świecie polskich kompozytorów. Miał 86 lat.

Penderecki urodził się 23 listopada 1933 r. w Dębicy. Kompozycję zaczął studiować pod kierunkiem Franciszka Skołyszewskiego. Studia kontynuował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej (obecnie Akademii Muzycznej) w Krakowie. Ukończył je w 1958 r. Na arenie międzynarodowej po raz pierwszy pokazał się w 1959 r. na Festiwalu Warszawska Jesień.

Był doktorem honoris causa kilkudziesięciu uniwersytetów, członkiem honorowym najważniejszych akademii artystycznych i naukowych, a także honorowym profesorem wielu prestiżowych uczelni artystycznych. Kawaler Orła Białego, za swą twórczość uhonorowany został wysokimi odznaczeniami krajowymi i zagranicznymi oraz prestiżowymi nagrodami, m.in. pięciokrotnie nagrodą Grammy.

Światowy rozgłos przyniosły kompozytorowi utwory awangardowe z lat 60., takie jak Tren Ofiarom Hiroszimy, czy Pasja według św. Łukasza, które zapoczątkowały pasmo jego międzynarodowych sukcesów. W latach 70. stanął za pulpitem dyrygenckim, prowadząc od tego czasu czołowe orkiestry symfoniczne w Europie, Stanach Zjednoczonych i Azji.

Z jego inicjatywy powstało Europejskiego Centrum Muzyki w Lusławicach (Gmina Zakliczyn) dedykowane młodym artystom. Był również wielkim miłośnikiem drzew – architektem liczącego ponad 2 tysiące gatunków drzew założenia parkowego w Lusławicach.

– Dzisiaj nad ranem odszedł do Pana wybitny kompozytor Prof.Krzysztof Penderecki – Honorowy Obywatel Gminy Zakliczyn, twórca i patron Europejskiego Centrum Muzyki w Lusławicach. To wielka strata dla nas wszystkich. Rodzinie oraz bliskim Pana Profesora składam wyrazy żalu i współczucia. Wieczne odpoczywanie racz Mu dać Panie … – napisał na swoim profilu facebookowym Dawid Chrobak – Wójt Zakliczyna.

W jednym z wywiadów twórca Polskiego Requiem – dzieła inspirowanego historią i kulturą ojczystą – wyznał: „Myślę, że artysta jest świadkiem epoki, w której żyje i swoją twórczością reaguje na to, co się wokół niego dzieje”.

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego

Europejskie Centrum Muzyki w Lusławicach jest projektem unikatowym na skalę międzynarodową – pierwszym tego rodzaju ośrodkiem rozwijania młodych talentów muzycznych w Polsce i w Europie. CENTRUM jest miejscem spotkań utalentowanych artystów, młodych muzyków i znakomitych pedagogów oraz przestrzenią wymiany doświadczeń, wspólnej edukacji i rozwoju. Ideą powstania tego wyjątkowego obiektu było stworzenie warunków umożliwiających zarówno konfrontację z rówieśnikami, jak również kontakt z niekwestionowanymi autorytetami polskiego i europejskiego świata muzycznego. CENTRUM będzie tętnić muzycznym pulsem przez cały rok, zapraszając artystów i publiczność do udziału w koncertach, festiwalach, kursach, seminariach, spotkaniach i warsztatach muzycznych.

W skład obiektu w Lusławicach wejdą m.in. sala koncertowa mieszcząca 650 widzów, zespół dydaktyczny obejmujący sale do ćwiczeń indywidualnych i zespołowych, bibliotekę oraz zespół pobytowy z częścią mieszkalną dla uczestników programów – pedagogów i młodych artystów.

Architektura nowoczesnego obiektu CENTRUM harmonijnie komponuje się z otoczeniem. Zastosowane naturalne materiały, takie jak drewno i piaskowiec, uzupełnione są lekką przeszkloną fasadą otoczoną drewnianą kolumnadą.

Powstanie Europejskiego Centrum Muzyki – Kalendarium

lata dziewięćdziesiąte – idea Profesora Krzysztofa Pendereckiego dotycząca stworzenia CENTRUM dedykowanego młodym, utalentowanym artystom

2001 – powołanie do życia Stowarzyszenia „Akademia Imienia Krzysztofa Pendereckiego, Międzynarodowe Centrum Muzyki, Baletu i Sportu”

2002 – pierwszy projekt obiektu w Lusławicach

2002-2005 – pozyskanie działek i przygotowanie terenu pod przyszły obiekt

2005 – powołanie do życia Narodowej Instytucji Kultury, Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, instytucja wpisana do rejestru Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

2005 – 2012 – działalność CENTRUM na terenie całego kraju obejmująca koncerty, kursy mistrzowskie z artystami światowego formatu, programy promujące działalność młodych kompozytorów oraz wydawnictwa płytowe

2006 – rozpoczęcie starań o dofinansowanie Unii Europejskiej na budowę CENTRUM

2009 – akceptacja wniosku o dofinansowanie

2009 – Województwo Małopolskie podejmuje decyzję o współfinansowaniu budowy i przyszłym współprowadzeniu CENTRUM

2010 – podpisanie umowy o dofinansowanie inwestycji o wartości 65 mln w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko

2010/2011 – przygotowanie projektu wykonawczego i procedury przetargowe

10 sierpnia 2011 – rozpoczęcie budowy w Lusławicach

10 listopada 2012 – planowane zakończenie budowy

styczeń 2013 – inauguracja działalności CENTRUM w nowym obiekcie w Lusławicach

Fot. Bruno Fidrych / Maciej Mazur

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego / IB

Podobne artykuły

Back to top button