ADV
Wiadomości
Trending

Zmarła Stanisława Żurek – najstarsza mieszkanka Brzeska. Miała 105 lat

W niedzielę 17 kwietnia 2022 roku w wieku 105 lat zmarła Stanisława Żurek, najstarsza mieszkanka Brzeska. Msza święta pogrzebowa odprawiona zostanie w czwartek 21 kwietnia o godzinie 14⁰⁰ w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Brzesku – Słotwinie.

Barbara Stanisława Żurek przyszła na świat 1 lutego 1917 roku w Słotwinie. Jej rodzice to Stanisław i Kunegunda Rudnik (z domu Stec). Była jedną z siedmiorga rodzeństwa. Rodzice byli rolnikami, ojciec dodatkowo zajmował się bednarstwem. Z czasem zatrudnił się w bednarni należącego do Jana Goetza Browaru Okocim, gdzie pracował do wybuchu II wojny światowej.

Po ukończeniu szkoły podstawowej i gimnazjum w Brzesku Barbara Stanisława podjęła naukę krawiectwa w jednej ze szkół zawodowych w Krakowie. Zdobyty zawód pozwolił jej na utrzymywanie się z krawiectwa. Mieszkała razem z rodzicami.

W 1941 roku zmieniła stan cywilny. Jej mąż, pochodzący z Mokrzysk, Stanisław Żurek, pracował w Państwowej Fabryce Związków Azotowych w Tarnowie-Mościcach. Młodzi małżonkowie zamieszkali w tym mieście w 1942 roku. W następnym roku urodził się syn Wincenty. Wskutek demontażu fabryki przez okupanta w 1944 roku Stanisław zrezygnował z pracy i rodzina przeprowadziła się do Brzeska, gdzie w 1948 roku urodził się drugi syn, Józef.

Z Brzeska już się nie wyprowadzili. Stanisław Żurek znalazł zatrudnienie w Powiatowej Spółdzielni Rolniczo-Handlowej „Miarka” (późniejszy Powiatowy Związek Gminnych Spółdzielni), a następnie w bazie Państwowej Komunikacji Samochodowej. Jego żona nadal zajmowała się usługami krawieckimi do roku 1970, by w tymże roku znaleźć zatrudnienie jako sprzedawczyni w kiosku spożywczym Powszechnej Spółdzielni Spożywców. Po likwidacji kiosku została przeniesiona do prowadzonego przez tę spółdzielnię bufetu w Zakładzie Naprawy Taboru Samochodowego.

Po przejściu na emeryturę w latach dziewięćdziesiątych oboje zamieszkali przy najbliższej rodzinie w Brzesku. W 2006 roku Barbara Stanisława owdowiała.

Kilka lat temu Pani Stanisława podzieliła się wspomnieniami dotyczącymi okresu okupacji hitlerowskiej, w tym tragicznego bombardowania pociągu ewakuacyjnego z ludnością cywilną w Brzesku – Słotwinie (fragment można odsłuchać w filmie utworzonym przez uczniów Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Brzesku).

IB / archiwum parafia-slotwina.pl (Jacek Filip), Seweryn Kozub

foto: archiwum parafia-slotwina.pl / Seweryn Kozub

Podobne artykuły

Back to top button