Religia
Trending

Znamy terminy uroczystości Pierwszej Komunii w Powiecie Brzeskim

Są już pierwsze informacje dotyczące nowych terminów organizacji uroczystości Pierwszej Komunii w  parafiach znajdujących się na terenie Powiatu Brzeskiego.

Wśród parafii które zadeklarowały już nowe terminy jest m.in.

Gmina Brzesko

Szczepanów (czwartek, 11 czerwca), Jadowniki (niedziela, 11 października – ostateczna decyzja w czwartek 28 maja), Mokrzyska (sobota, 4 lipca), Jasień (13 września)

Gmina Gnojnik

Gosprzydowa (30 sierpnia), Uszew (11 i 14 czerwca), Gnojnik (14 czerwca), Biesiadki (21 czerwca i 5 lipca)

Gmina Borzęcin

Borzęcin Górny (28 czerwca)

Gmina Dębno

Dębno (28 czerwca), Wola Dębińska (27 czerwca), Maszkienice (15 sierpnia)

Gmina Czchów

Domosławice (21 czerwca)

Gmina Iwkowa

Wojakowa (28 czerwca)

W poszczególnych parafiach podejmowane są decyzję dotyczące organizacji uroczystości w nowych terminie. Jeżeli macie informacje na temat nowych terminów w swojej parafii – podeślijcie na nasza adres redakcyjny: redakcja@informatorbrzeski.pl lub wpisze w komentarzach na facebooku.

Miesiąc maj był dotychczas tradycyjnym sezonem pierwszych komunii świętych. W tym roku ze względu na wprowadzone obostrzenia sanitarne spowodowane epidemią koronawirusa jest jednak inaczej. W kwietniu hierarchowie kościelni podjęli decyzje, aby ze względu na bezpieczeństwo dzieci i ich bliskich uroczystości zostały przeniesione na późniejszy okres.

W związku ze zmieniającą się sytuacją, dotyczącą m.in. zmniejszenia się obostrzeń co do liczby uczestników nabożeństw w kościołach, a także z licznymi zapytaniami wiernych i duszpasterzy pojawiły się możliwości organizacji uroczystości pierwszokomunijnych w czerwcu i miesiącach wakacyjnych. 

Należy pamiętać, że koronawirus w dalszym ciągu jest groźny. Świadczy o tym chociażby fakt, że w ubiegłym tygodniu w niektórych województwach na terenie Polski wzrosła liczba potwierdzonych przypadków zakażenia. Niemniej w Małopolsce to okres względnego spokoju i malejącej liczby aktywnych zakażeń. Np. w Powiecie Brzeskim już tylko 7 osób pozostaje w izolacji domowej, a żadna z osób zakażonych nie jest  hospitalizowana, Stopniowo odmraża się gospodarkę, a wierni wracają do kościołów, w których jeszcze niedawno mogło znajdować się jednocześnie zaledwie pięć osób. Teraz ta liczba wzrasta do 1 osoby na 10 m2.

Aktualny tekst komunikatu Kurii Diecezjalnej w Tarnowie w sprawie tegorocznych uroczystości I Komunii Świętych (4 maja 2020 r.):

  1. W obecnej sytuacji epidemii w Polsce uroczystości pierwszokomunijne w maju nie będą organizowane.
  2. Uwzględniając fakt, że w najbliższym czasie nie należy spodziewać się jednoznacznych informacji co do trwania stanu epidemii, należy uroczystości pierwszokomunijne planować w miesiącach powakacyjnych (począwszy od września 2020) z zagwarantowaniem odpowiedniego czasu, poprzedzającego uroczystość i przeznaczonego na duchową oraz liturgiczną formację przy parafii dla dzieci i ich rodzin.
  3. Istnieje możliwość organizacji uroczystości pierwszokomunijnych w czerwcu (oraz miesiącach wakacyjnych), przy czym decyzja o organizacji tych uroczystości będzie uzależniona od woli rodziców w porozumieniu z proboszczem parafii. W takim przypadku należy zachować przepisy państwowe co do ilości osób mogących przebywać na nabożeństwie w kościele oraz wszelkie inne środki ostrożności. Uroczystości pierwszokomunijne mogą odbywać się nie tylko w niedziele, ale w zależności od potrzeby (podział na kilka grup) również w dni powszednie. Dzieci, których rodzice nie zdecydują się wziąć udziału w uroczystościach w wyżej wymienionym okresie, mają prawo przystąpić do Pierwszej Komunii Świętej w ustalonym z proboszczem parafii późniejszym terminie.
  4. Katecheci, korzystając z możliwości katechezy zdalnej i kontaktu przy pomocy dostępnych środków komunikacji internetowej z dziećmi, które przygotowują się w tym roku do Pierwszej Komunii Świętej, powinni podjąć z nimi temat przesunięcia terminu tej uroczystości, aby przyjęły to ze zrozumieniem. Czas przeznaczony na katechezę zdalną można wykorzystać m.in. na opracowanie scenariusza liturgii uroczystości pierwszokomunijnych, aby nie mnożyć tzw. prób tuż przed uroczystością, a w ich miejscu odbyły się przede wszystkim spotkania formacyjne i przygotowanie bezpośrednie.
  5. W związku z tymczasowym zawieszeniem w parafiach wszelkich spotkań formacyjnych oraz ograniczonym kontaktem z katechetami, prosimy rodziców, aby podjęli z dziećmi indywidualną katechezę domową w oparciu o materiał wskazany przez katechetę lub proboszcza.
  6. Decyzje rodziców o przystąpieniu ich dzieci do Pierwszej Komunii Świętej poprzedzonej przystąpieniem do sakramentalnej spowiedzi świętej powinny być w każdym przypadku dyktowane dobrem dzieci oraz powagą sakramentów świętych.
  7. Treść komunikatu może ulec zmianie w miarę rozwoju sytuacji w Polsce.

IB / Diecezja Tarnów

Pokaż więcej

Podobne artykuły

Back to top button
Rozmiar czcionki
Włącz kontrast