Wiadomości

Zwróćmy nasze myśli i serca ku bohaterom 1920 roku

15 sierpnia przypada stulecie zwycięskiej Bitwy Warszawskiej. W wielu miejscach zaplanowano lokalne uroczystości, jednak pandemia koronawirusa nie pozwoli nam w pełni świętować tego ważnego wydarzenia.

By upamiętnić bohaterów 1920 roku wywieśmy biało-czerwone flagi!

– Bitwa Warszawska jest ważna dla każdego Polaka, ale powinna być świętowana rownież przez każdego Europejczyka. Zwycięstwo uratowało nie tylko niepodległość Polski, ale ochroniło chrześcijańską Europę. Dodatkowo naszej Ojczyźnie dało bezcenne dwadzieścia lat na budowę obywatelskiego społeczeństwa. Potem mimo utraty wolności podczas II wojny światowej i prawie 50 lat komunizmu, to właśnie w sierpniu 1980 roku w polskim narodzie znów zatriumfował duch zwycięstwa. W tych dniach zwróćmy nasze myśli i serca ku bohaterom naszej wolności, a w naszych domach wywieśmy biało-czerwone flagi – zachęca Witold Kozłowski, marszałek województwa małopolskiego.

Bitwa Warszawska była przełomowym momentem wojny polsko-bolszewickiej. Polskiej Armii dowodzonej przez marszałka Józefa Piłsudskiego udało się powstrzymać na przedmieściach Warszawy Armię Czerwoną dowodzoną przez M. Tuchaczewskiego. W następstwie tego doszło do kolejnych zwycięskich starć, zakończonych Traktatem Ryskim. Nareszcie Rzeczpospolita mogła odetchnąć pokojem.

Maloposlkie.pl

Pokaż więcej

Podobne artykuły

Back to top button
Rozmiar czcionki
Włącz kontrast