1 sierpnia – w godzinę ”W” zawyją syreny. Obchody 80 Rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w Jadownikach
Jak co roku serdecznie zapraszamy do upamiętnienia powstańców warszawskich. Rok rocznie Sołtys wsi Jadowniki Jarosław Sorys wspólnie z Radą Sołecką oraz mieszkańcami Jadownik upamiętnią heroiczną walkę o wolność! Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców gminy Brzesko na skwer im. rtm. Witolda Pileckiego w Jadownikach.
Po niemieckim i rosyjskim ataku na Polskę w 09.1939 i rozpoczęciu II wojny światowej, w czasie okupacji niemieckiej i po wybuchu Powstania Warszawskiego 01.08.1944, zatrzymany przez Niemców 05.08.1944.
Następnego dnia zamordowany w zbiorowym mordzie 30 redemptorystów (w ramach ludobójstwa warszawskiej Woli), na terenie składu maszyn rolniczych Kirchmajera i Marczewskiego przy ulicy Wolskiej przez zbrodniczą jednostkę 36. Dywizję Grenadierów SS‐Sturmbrigade „Dirlewanger”, składającą się z Niemców oraz wielu Rosjan, Białorusinów i Ukraińców.
Ciała Niemcy następnie spalili.
Po oficjalnych obchodach pod pomnikiem zapraszamy do Domu Ludowego do obejrzenia wystawy „Powstanie Warszawskie 1944. Bitwa o Polskę”.
Apelujemy do mieszkańców powiatu o wstrzymanie na minutę ruchu kołowego i pieszego w godzinie W. Będzie to symboliczny hołd złożony bohaterom Powstania – tym, którzy walczyli o wyzwolenie Stolicy i dążyli do niepodległego Państwa Polskiego.
Powstanie było walką o niepodległość całego kraju i wolność wszystkich Polaków. 1 sierpnia 1944 roku był początkiem Powstania Warszawskiego, w którym wzięli udział żołnierze AK pochodzący niemal ze wszystkich regionów Polski. Było ostatnim w czasie II wojny światowej tak dramatycznym aktem polskiej wojny o niepodległość. Żołnierze Armii Krajowej mieli świadomość, że na ulicach Warszawy toczy się walka o całą Polskę, a nie tylko o jej stolicę.
Jadowniki
01.08.2024, godz. 17.00 (czwartek)
Skwer im. rtm. Witolda Pileckiego – obok Domu Ludowego
Powstanie było walką o niepodległość całego kraju i wolność wszystkich Polaków. 1 sierpnia 1944 roku był początkiem Powstania Warszawskiego, w którym wzięli udział żołnierze AK pochodzący niemal ze wszystkich regionów Polski.
Powstanie Warszawskie było ostatnim w czasie drugiej wojny światowej tak dramatycznym aktem polskiej wojny o niepodległość. Żołnierze Armii Krajowej mieli świadomość, że na ulicach Warszawy toczy się walka o całą Polskę, a nie tylko o jej stolicę.
—
Michał Krzywda / IB
PLAKAT