ADV
Wiadomości

1000 karabinów wyborowych z Zakładów Mechanicznych trafiło do Wojska Polskiego

Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A. pół roku przed terminem zakończyły dostawy ostatniej partii 7,62 mm karabinów wyborowych BOR w ramach umowy zawartej w marcu 2023 r. Dotychczas zakład wyprodukował i dostarczył do Sił Zbrojnych ponad tysiąc egzemplarzy. Na tle konkurencji polską konstrukcję wyróżnia wysoka celność oraz wytrzymałość i trwałość w różnych warunkach.

Galeria zdjęć <==

– Dostawa pół roku przed planowanym terminem i wyprodukowanie już przeszło 1000 szt. karabinów BOR potwierdza, że jesteśmy niekwestionowanym liderem w kraju, jeśli chodzi o produkcję broni precyzyjnej. To dla nas powód do dumy i jednocześnie potwierdzenie, że nasze wyroby prezentują najwyższą jakość i spełniają wymagania współczesnego pola walki – podkreśla – Robert Pacana, Wiceprezes Zarządu ZM „Tarnów”.

Karabin wyborowy BOR jest bronią bezkolbową, powtarzalną (tzw. repetier) z zamkiem ślizgowo-obrotowym, przystosowaną do natowskiego naboju 7,62x51mm. Zastosowany układ bezkolbowy zapewnia zwartość konstrukcji, dłuższą lufę w porównaniu do konstrukcji w układzie klasycznym oraz minimalizuje podrzut karabinu, co sprzyja osiąganiu dużej celności. Precyzyjna, samonośna lufa karabinu została wykonana w technologii kucia oraz w całości pokryta warstwą azotowaną, zapewniając ciasne prowadzenie pocisku i dużą żywotność. Środek ciężkości bezkolbowca znajduje się w pobliżu chwytu pistoletowego, ułatwiając przenoszenie i manewrowanie karabinem a jego rozpoznawalną na pierwszy rzut oka cechą jest magazynek znajdujący się za chwytem pistoletowym. W tylnej części korpusu karabinu zintegrowano regulowaną podporę ułatwiającą dokładne naprowadzanie broni na cel. Żeby osiągnąć dużą niezawodność konstrukcja karabinu została maksymalnie uproszczona a ilość części składowych zredukowano do niezbędnego minimum przy jednoczesnym zachowaniu wysokich wymogów ergonomicznych.

Do budowy karabinu użyto najwyższej jakości materiałów pokrytych wytrzymałymi powłokami ochronnymi, zapewniając wysoką antykorozyjność oraz trwałość broni. Karabin jest przeznaczony do prowadzenia precyzyjnego ognia na odległościach ~ 800 do 1000 m, służy do eliminowania siły żywej oraz do niszczenia celów technicznych w tym lekko opancerzonego sprzętu wojskowego. Masa karabinu wynosi 5,7 kg.

ZMT Tarnów

Podobne artykuły

Back to top button