ADV
Wiadomości
Trending

Seniorka z powiatu brzeskiego straciła blisko 63 000 złotych

Każdego dnia policjanci otrzymują zgłoszenia od osób, które zostały oszukane metodą „na wnuczka” lub metodą „na policjanta”. Zagrożeni przestępstwem dokonywanym tym sposobem są zwłaszcza ludzie starsi i mieszkający samotnie. Oszuści wykorzystują ich łatwowierność, dobroć i ufność. W ubiegły wtorek, 12 lutego br. ofiarą oszustów padła 86-letnia mieszkanka powiatu brzeskiego, która tym sposobem straciła blisko 63 000 złotych.

Kobieta została wybudzona ze snu, gdyż połączenie od oszusta podającego się za funkcjonariusza policji odebrała w nocy o godzinie 3:00. W trakcie rozmowy oszust poinformował seniorkę o tym, że jej wnuk spowodował wypadek drogowy w wyniku którego śmierć poniosła kobieta oraz że jedynym sposobem pomocy wnukowi jest przekazanie kaucji. W tle seniorka słyszała płaczącego mężczyznę proszącego „babcię” o pomoc. Zaspana i zestresowana całą sytuacją seniorka uwierzyła w usłyszaną w słuchawce historię po czym po zebraniu zgromadzonych w domu oszczędności, w kwocie blisko 63 000 złotych, przekazała je przybyłej na miejsce, nie niedługiej chwili, kobiecie podającej się za adwokata.
Przestępstwo to zostało zgłoszone brzeskim policjantom, którzy aktualnie poszukują sprawców tego oszustwa.
Przypominamy, że ofiarami tego typu oszustów są głównie starsze osoby. Przestępcy wykorzystują ich dobre serce i chęć niesienia pomocy swoim najbliższym, często grają na czas, zmieniają legendy podczas rozmów, a wypytując rozmówców, dostosowują je do informacji od nich uzyskanych, przez co stają się bardziej wiarygodni. Mechanizm działania oszustów działających tą metodą jest taki sam – przekazanie pieniędzy nieznajomemu lub pozostawienie ich w umówionym miejscu. Dlatego tak ważne jest, aby nie udzielać przez telefon osobom obcym żadnych informacji zarówno o sobie, o tym, kto jest w domu oraz czy i ile gotówki posiadamy. W żadnym wypadku nie należy wykonywać poleceń takich osób i przekazywać obcym osobom pieniędzy, nawet jeśli jesteście przekonani, że została przysłana przez członka waszej rodziny. Zawsze w przypadku otrzymania podobnego telefonu z prośbą o przekazanie pieniędzy, które ma odebrać osoba obca, należy powiadomić Policję, dzwoniąc na numer 112!
Jak działają oszuści ? Poniżej kilka najbardziej charakterystycznych i powtarzających się metod ich „pracy”:
Przestępcy działający metodą „na wnuczka”, „na policjanta”, „na funkcjonariusza CBŚP” lub „pracownika instytucji pomocowych” oszukują głównie osoby starsze. Wyłudzają pieniądze, kosztowności, które często stanowią dorobek całego życia. Niespodziewane telefony od osób podających się za policjantów, czy dawno niewidzianych członków rodziny nie muszą zakończyć się finansową porażką. Należy jedynie przestrzegać kilku podstawowych zasad:
•    jeśli nie masz całkowitej pewności, kto do Ciebie dzwoni, nie podejmuj rozmowy i nie przekazuj żadnych informacji o sobie,
•    w żadnym wypadku nie ulegaj telefonicznej prośbie o natychmiastową pożyczkę i nie przekazuj pieniędzy,
•    jeśli chcesz przekazać komuś swoje pieniądze, to zadzwoń do tej osoby, na znany Ci numer telefonu i potwierdź informację o rzekomej pożyczce,
•    policjant nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji i nie poprosi Cię o branie w niej udziału,
•    policjant nigdy nie poprosi Cię o przekazanie komuś pieniędzy, przelanie ich na konto, pozostawienie w jakimś miejscu czy wyrzucenie kosztowności przez okno!

Jeżeli Tobie zdarzy się podobna sytuacja natychmiast zadzwoń pod numer alarmowy 112 i powiadom o tym Policję!
Pamiętaj! Tylko szybka reakcja może doprowadzić do zatrzymania oszustów!

policja.gov.pl

Podobne artykuły

Back to top button