ADV
Wiadomości
Trending

11 nowych zakażeń w Powiecie Brzeskim / 10 października 2020 r.

W sobotę 10 października 2020 r. w Powiecie Brzeskim ponownie wzrosła liczba osób z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem. Tym razem testy potwierdziły koronawirusa aż u 11 osób. Są też dobre informacje – liczba ozdrowieńców zwiększyła się o kolejne 5 osób.

Wszystko za sprawą zakażenia koronawirusem do jakiego doszło w szkołach podstawowych w Gminie Brzesko (SP w Porębie Spytkowskiej, SP nr 3 i SP w Sterkowcu) oraz Zespole Szkół Technicznych i Branżowych w Brzesku (popularnej „Zielonce”). W porannym komunikacie służby sanitarne poinformowały o 11 nowych zakażeniach – w tym 9 nowych w Gminie Brzesko, 2 w Gminie Dębno. Aktualnie w Powiecie Brzeskim mamy 64 aktywne zakażenia, a kwarantanną objęto łącznie 1065 osób.

Liczba zakażonych zamiast spadać nadal notuje kolejne rekordy – dzisiaj potwierdzono 5300 nowych zakażeń – to absolutny rekord jak do tej pory. Liczba nowych zakażeń w Małopolsce jest nieznacznie niższa i wynosi 633 zakażeń, gdzie wczoraj odnotowano rekordowe 725 przypadki. Ostatnie badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie #koronawirus SARS-CoV-2 u kolejnych 633 osób, w wieku 1 miesiąca do 95 lat, z Krakowa (130 osób), powiatu nowotarskiego (50 osób), myślenickiego (45 osób), oświęcimskiego (40 osób), limanowskiego (37 osób), suskiego (33 osoby), krakowskiego i olkuskiego (po 31 osób), wadowickiego (30 osób), gorlickiego i nowosądeckiego (po 28 osób), miechowskiego i tatrzańskiego (po 23 osoby), Nowego Sącza (20 osób), powiatu tarnowskiego (19 osób), Tarnowa (17 osób), powiatu bocheńskiego (15 osób), brzeskiego (11 osób), dąbrowskiego i wielickiego (po 6 osób) oraz chrzanowskiego i proszowickiego (po 5 osób).

Mając na uwadze powyższą sytuację warto być odpowiedzialnym – zarówno w trosce o własne zdrowie, jak i zdrowie innych osób.

Pełna treść komunikatu WSSE Kraków / 10 października 2020 r. / godz. 8.00 <==

Sytuacja w szkołach 

W okresie od dnia 6 października 2020r. do dnia 9 października2020 roku w Szkole Podstawowej w Porębie Spytkowskiej zostały zawieszone zajęcia stacjonarne i wprowadzano tryb nauki zdalnej dla wszystkich uczniów. Przyczyną było wykrycie koronawirusa u księdza wikarego z Parafii w Porębie Spytkowskiej, który również uczył religii w tamtejszej szkole. Ksiądz katecheta nadal przebywa w Szpitalu w Limanowej. Jak narazie brak nowych komunikatów w sprawie sytuacji w Szkole Podstawowej w Porębie Spytkowskiej – tak więc uczniowie powrócą do szkoły od poniedziałku 12 października.

7. października 2020 r. potwierdzono zakażenie koronawirusern SARS-CoV-2 u jednego z nauczycieli Publicznej Szkoty Podstawowej nr 3 w Brzesku. W związku z tym zapadła decyzja o zawieszeniu zajęć prowadzonych w trybie stacjonarnym i wprowadzeniu od 8 października 2020 r. do 15 października 2020 r. nauczania hybrydowego. I tak w trybie zdalnym, z przyczyn uzasadnionych epidemiologicznie, pracują klasy 1 a, 1 b, 2 a, 3 c, 3 d, 7 b, 7 e. W trybie pracy stacjonarnej pozostaną w szkole klasy: 1c, 2 b, 3 a, 3 b. Natomiast dla pozostałych klas: 4 a, 4 b, 4 c, 4 d, 5 a, 5 b, 6 a, 6 b, 6 c, 6 d, 6 e, 7a, 7 c, 7 d, 8a, 8 b, 8 c, 8 d, 8e, z przyczyn uzasadnionych organizacyjnie, zostało wprowadzone nauczanie zdalne zgodnie z obowiązującym planem lekcji, na zasadach wypracowanych w poprzednim roku szkolnym. Jak narazie brak informacji o kolejnych zakażeniach wśród kadry, pracowników i uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 w Brzesku.

W środę 7 października 2020 r. 2020 r. w Szkole Podstawowej w Sterkowcu potwierdzono zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u jednego z uczniów VII klasy. Uczniowie klasy VII, nauczyciele uczący w tej klasie oraz dyrektor szkoły na polecenie  Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Brzesku zostali objęci kwarantanną od 07 października do 12 października 2020 r. Niestety w sobotę w dniu 10 października 2020 r. potwierdzono zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u nauczyciela polonisty uczącego w Szkole Podstawowej w Sterkowcu. W związku z zaistniałą sytuacją z uwagi na kontakt z nauczycielem – uczniowie klasy IV, V, VI i VIII (oraz ich rodziny) zostali skierowani na kwarantannie do 15 października 2020r. (czwartek). Natomiast uczniom klasy VII (oraz ich rodzinom) przedłużono kwarantannę od 13 października do 15 października.

W Zespole Szkół Technicznych i Branżowych w Brzesku (popularnej „Zielonce”) uczniowie trzech klas pierwszych (1 TE, 1 TME, 1 THG) do 9 października uczyli się z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Było to spowodowane potwierdzeniem zakażenia koronawirusem u części uczniów uczęszczających do tych klas. Jak narazie brak nowych komunikatów w sprawie sytuacji w Zespole Szkół Technicznych i Branżowych w Brzesku – tak więc uczniowie powrócą do szkoły od poniedziałku 12 października.

Sytuacja w Parafii Poręba Spytkowska

Z uwagi, że ksiądz proboszcz nadal jest objęty kwarantanną do poniedziałku włącznie (12.10.2020), nie może celebrować mszy św. z udziałem wiernych. W związku z tym w niedzielę w kościele będzie celebrowana tylko jedna msza o godz. 11.00 i będzie ją sprawował ksiądz z Brzeska. Na tę mszę św. ksiądz proboszcz zaprasza parafian do kościoła i na dziedziniec kościelny. Kościół jest zdezynfekowany. Pamiętać należy o zakrywaniu ust, odpowiednim dystansie i dezynfekcji.

Wszystkie msze w niedzielę (7.00; 9.00; 16.00 – bez udziału wiernych oraz o 11.00 z wiernymi) będą transmitowane przez kanał You Tube.

W związku z zaistniałą sytuacją, aktualnym jest komunikat Kurii Diecezjalnej w Tarnowie z dnia 4.06 2020 r.

Komunikat kanclerza kurii diecezjalnej w Tarnowie

W związku z tym, iż niektóre kościoły w diecezji tarnowskiej będą zamknięte z powodu decyzji sanepidu oraz kwarantanny duszpasterzy, Biskup Tarnowski udziela dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy Świętej w niedziele i święta nakazane (na czas zamknięcia świątyń) dla tych wiernych, którzy nie będą mogli uczestniczyć w Eucharystii w swojej parafii i dla których udanie się do innego kościoła będzie wiązało się z poważnymi utrudnieniami.

Ks. dr hab. Robert Kantor

Kanclerz kurii

Zakażeni

Do dnia 10 października 2020 r. na terenie Polski stwierdzono 121,638 przypadki zakażenia koronawirusem. W wyniku zakażenia koronawirusem zmarło 2,919 osób. W Małopolsce zakażonych jest łącznie 15 003 osób. Liczba zmarłych z terenu Województwa Małopolskiego wynosi 261 osób – w tym 23 osoby, których zgony były z innych przyczyn niż COVID-19.

Zmarli

Niestety spośród osób zakażonych na chwilę obecną w Powiecie Brzeskim są cztery osoby zmarłe. W środę 15 kwietnia 2020 r. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie poinformował o śmierci 79-letniej kobiety z Powiatu Brzeskiego zakażonej koronawirusem. Potwierdzono, że przyczyną zgonu był COVID-19. Zmarła miała choroby współistniejące. Kobieta była hospitalizowana w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. W sobotę 9 maja 2020 r. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie poinformował o śmierci 69-letniego mężczyzny z Powiatu Brzeskiego, który przebywał w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Potwierdzono, że przyczyną zgonu był COVID-19.

W statystykach dziennych Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna wykazuje także zgony dwóch osób zakażonych koronawirusem (kobieta i mężczyzna), których śmierć nastąpiła z innych przyczyn niż wirus COVID-19. Kobieta była mieszkanką Gminy Brzesko, natomiast mężczyzna mieszkańcem Gminy Borzęcin.

Ozdrowieńcy

Wśród wielu przygnębiających informacji związanych z epidemią koronawirusa pojawiają się czasami również te, które dają nadzieję. W komunikatach Wojewódzkiej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Krakowie pojawiły się informacje o ozdrowieńcach. W tej grupie jest już 10 579 osób. W Powiecie Brzeskim 161 osób. Ozdrowieniec, to osoba nie mająca objawów choroby, ale mogąca jeszcze zarażać. Ozdrowieniec nie jest jeszcze osobą zdrową.

Testy

Liczba badań w kierunku SARS-CoV-2 wykonanych w laboratoriach współpracujących z WSSE w Krakowie w ostatnich 24 godzinach: 3 070 (poprzednia doba: 2 663 badań) – co daje 20.62 procent pozytywnych testów.

Ciekawe zestawienie danych statystycznych nt. epidemii koronawirusa w Polsce https://koronawirus-w-polsce.pl/ <==

Informacje Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Brzesku – stan do dnia 10 października 2020 r.

Zakażonych –  229 osoby
Izolacja – 54 osób 
Hospitalizacja – 10 osób
Ozdrowieńcy – 161
Osoby w kwarantannie – 1065
Zgony – 4 (w tym 2 z powodu COVID-19)
Przypadki potwierdzone w poszczególnych gminach:
Gmina Brzesko – 97
Gmina Szczurowa – 17
Gmina Dębno – 27
Gmina Borzęcin – 42
Gmina Gnojnik – 12
Gmina Iwkowa – 22
Gmina Czchów – 12

Sytuacja epidemiologiczna w Powiecie Brzeskim – raporty dzienne za cały okres trwania epidemii <==

foto: zdjęcie ilustracyjne

IB / MUW

Podobne artykuły

Back to top button