ADV
Wiadomości
Trending

Pożar domu w Borzęcinie Górnym / 18 grudnia 2022 r.

W niedzielę 18 grudnia 2022 r. około godz. 23.30 służby ratownicze zostały zadysponowane do pożaru domu mieszkalnego w miejscowości Borzęcin Górny.

– Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, usunięciu spalonego wyposażenia oraz sprawdzeniu mieszkania pod kątem ukrytych zarzewi ognia.

Ze względu na początkowe duże zadymienie działania prowadzone były w aparatach powietrznych –  relacjonują przebieg akcji druhowie z OSP Przyborów.

Na miejscu działania prowadzili strażacy z PSP Brzesko, a także druhowie z jednostek OSP Borzęcin Górny i OSP Przyborów. Na miejsce zdarzenia zadysponowano także Policję.

W związku z trwającym sezonem grzewczym strażacy apelują o szczególną ostrożność. W minionych sezonach grzewczych na terenie Powiatu Brzeskiego dochodziło do wielu fatalnych w skutkach pożarów domów, które kończyły się gigantycznymi stratami.

Od redakcji

Pożary kotłowni i domów to prawdziwa plaga. Jednym z najbardziej typowych objawów pożaru jest dym. By móc szybko zareagować i zlokalizować dym warto wyposażyć się w czujnik dymu. Należy jednak odróżnić detektor dymu od czujnika czadu. Eksperci zalecają zakup czujki dymu (80-150 zł), a gdzie to zasadne również czujki tlenku węgla (czadu – koszt 70-150 zł), jak również zakup gaśnicy (około 200 zł, co najmniej 6 kg środka gaśniczego). Ten niewielki wydatek może ocalić życie, zdrowie i dobytek w momencie powstania pożaru. Dostępne są również samoczynne urządzenia gaśnicze. Tego typu urządzenia są wyposażone w samoczynny zawór ampułkowy, który automatycznie uruchamia gaśnicę w przypadku przekroczenia krytycznej temperatury w pomieszczeniu. Koszt jest nieco wyższy niż zwykłej gaśnicy – waha się w przedziale od 250 do 500 zł.

Foto: OSP Przyborów

IB/ OSP Przyborów

 

 

 

Podobne artykuły

One Comment

  1. O pozar nie trudno dlatego powinno sie miec czujniki czadu, ja mam z lanberga

Back to top button