Wiadomości

28. finał WOŚP. Znamy oficjalną kwotę tegorocznej zbiórki. Brzesko miało w tym swój udział!

28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przechodzi do historii. 8 marca 2020 r. w siedzibie Fundacji WOŚP przy ulicy Dominikańskiej w Warszawie Jurek Owsiak ogłosił wynik zbiórki – wynik znacząco wyższy od kwoty zadeklarowanej wieczorem 12 stycznia i ponownie absolutnie rekordowy.

Na kwotę 186 133 610,66 zł zebraną w 28. Finale WOŚP złożyły się: zbiórka publiczna (116 707 864,39 PLN), darowizny przekazane na cel akcji poprzez kanały elektroniczne (68 804 108,17 PLN) oraz dary rzeczowe w postaci sprzętu medycznego, który WOŚP przekaże bezpośrednio szpitalom (o wartości 621 668,10 PLN). Koszty przeprowadzenia zbiórki wyniosły 4 910 592,81 PLN.

Przypomnijmy – od 22 lat w akcję włącza się również Brzesko. Wynik brzeskiego sztabu WOŚP działającego przy Miejskim Ośrodku Kultury w Brzesku należy do rekordowych. W styczniu 2020 r. 147 wolontariuszy zebrało ponad 122 661,88 złotych. Jest to suma przewyższająca zeszłoroczny wynik o blisko 33 000 złotych. Wśród wolontariuszy najlepsze wyniki: dorośli 4003, 20 zł, uczniowie 2781,88 zł.

Podczas 28. Finału Fundacja WOŚP zagrała dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej. Najogólniej mówiąc, Fundacja zbierała środki na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących różnego rodzaju operacji. Orkiestra skupiła się przede wszystkim na takich dziedzinach medyny dziecięcej jak chirurgia ogólna, kardiochirurgia czy neurochirurgia. Do urządzeń, które zostaną zakupione dzięki zbiórce, należy wyposażenie sal operacyjnych, oddziałów intensywnej terapii pooperacyjnej, czy zakładów diagnostyki obrazowej. Są to m.in.: lampy operacyjne, stoły operacyjne, diatermie, aparaty do znieczulenia, sprzęt monitorujący, urządzenia teletransmisyjne, aparaty RTG z ramieniem C, zestawy endoskopowe. Cel Finału obejmuje także zakup wyposażenia dla oddziałów intensywnej terapii pooperacyjnej. W ich przypadku planowane są zakupy inkubatorów, monitorów, respiratorów, a także strzykawek automatycznych i objętościowych. Ponadto, zarówno dla sal operacyjnych, jak i oddziałów pooperacyjnych, niezbędne będą zakupy ultrasonografów i echokardiografów. 

– Wybór tematu Finału to sprawa, nad którą zawsze pochylamy się długo i w szerokim gronie, konsultując z wybitnymi specjalistami z dziedziny medycyny. Temat, który wybraliśmy na 28. Finał dotyczy niezwykle istotnego, a nieco zapomnianego obszaru w polskiej służbie zdrowia. Widzimy to w dziesiątkach próśb o wsparcie, jakie dostajemy ze szpitali w całej Polsce. Mamy nadzieję, że Polacy po raz kolejny nam zaufają i że wspólnie zbierzemy środki, które pozwolą nam poprawić funkcjonowanie w kolejnej dziedzinie polskiej medycyny – mówił Jurek Owsiak, Prezes Zarządu Fundacji WOŚP.

W 28. Finał WOŚP włączyło się około 1750 sztabów, w tym ponad 100 poza granicami Polski. Sztaby działały w: Australii, Austrii, Belgii, Chorwacji, Cyprze, Danii, Francji, Gruzji, Hiszpanii, Holandii, Indonezji, Irlandii, Japonii, Kanadzie, Luksemburgu, Meksyku, Niemczech, Norwegii, Rosji, Singapurze, Słowenii, Stanach Zjednoczonych, Szwajcarii, Szwecji, Tajlandii, Tanzanii, Węgrzech i Wielkiej Brytanii.

W zbiórkę zaangażowało się 120 tys. wolontariuszy, darczyńcy mogli przekazywać datki do 200 tys. tekturowych skarbonek, otrzymując jedno z 35 milionów samoprzylepnych serduszek.

Podsumowanie 28 finału w Brzesku <==

IB / WOŚP

Pokaż więcej

Podobne artykuły

Back to top button
Rozmiar czcionki
Włącz kontrast