ADV
Kultura
Trending

Spotkania z historią – Czchów 1944/1945 / 22 sierpnia 2021 r.

W niedzielę 22 sierpnia 2021 r. odbędzie się „Spotkanie z historią Czchów 1944/45” poświęcone dawnym niemieckim umocnieniom OKH Stellung a2. Od godz. 15 do 18 obok Baszty w Czchowie pasjonaci historii opowiedzą o wojennych losach miejscowości i umocnień wzniesionych w tym miejscu przez hitlerowców. Nie zabraknie również rekonstruktorów oraz przygotowanych specjalnie na tą okazję dioram historycznych.  O godzinie 15, 16 i 17 odbędą się prelekcje, a następnie przewodnicy oprowadzą wszystkich chętnych po umocnieniach.

Podczas spotkania publiczność pozna m.in. cele i założenia budowy linii, jakie było jej przeznaczenie, kto ją budował, w jaki sposób i jakie budowle inżynieryjne zostały wybudowane w rejonie Czchowa. Przewodnicy opowiedzą o szczegółach zmagań armii niemieckiej oraz armii radzieckiej, do jakich doszło w tym miejscu w styczniu 1945 r.,

Niemałą atrakcją będzie obecność grup rekonstrukcyjnych prezentujących elementy uzbrojenia i wyposażenia znajdującego się na stanach walczących stron w czasie II wojny światowej.

Z pewnością każdy, kto skorzysta z zaproszenia do Czchowa, będzie zadowolony z bogatego programu niedzielnego wydarzenia.

O Stellung 2a

Linia fortyfikacji niemieckich, zwana OKH Stellung A2 inaczej ,,Merkur”, budowana przez ludność polską pod nadzorem niemieckich inżynierów od lata 1944 r. do czasu radzieckiej ofensywy zimowej w styczniu 1945 r. Wechrmaht wzniósł na terenie powiatu brzeskiego szereg schronów żelbetonowych oraz fortyfikacji drewniano-ziemnych. Możemy na nie natrafić m.in. w Czchowie, Jasieniu, Brzesku, Gnojniku, Jurkowie i Tworkowej.

W skład linii wchodziły obiekty o charakterze stałym o konstrukcji żelbetonowej, następnie obiekty o konstrukcji drewniano – ziemnej oraz cała sieć okopów, rowów łącznikowych oraz rowów przeciwczołgowych. Ponadto wykonano zapory inżynieryjne w postaci pól minowych oraz zasieki z drutu kolczastego.

Wojna pozostawiła trwały ślad w terenie. Budowane z mozołem niemieckie linie obrony istnieją do dziś. Przez lata zapomniane, niekiedy celowo niszczone przez ówczesne władze ostały się we fragmentach do czasów obecnych. Choć od ich powstania minęło już ponad 75 lat, do dziś pozostają na polach porzucone niemieckie schrony, do dziś widoczne są linie okopów i rowów strzeleckich. Czas i wpływy atmosferyczne powoli zacierają dawne linie fortyfikacyjne a razem z nimi pamięć o wydarzeniach, o działaniach wojennych na danym terenie.

IB

PLAKAT

Podobne artykuły

Back to top button