ADV
Kultura

Artystyczne próby w Klubie Bibliotecznym

W 2023 roku swoją działalność przy Dziale Dorosłych biblioteki rozpoczął Klub Biblioteczny, w ramach którego odbywać się będą warsztaty, spotkania czy wykłady w poszczególnych sekcjach tematycznych. Jako pierwsze odbyło się spotkanie sekcji artystycznej. Zgodnie z zamysłem, który przyświeca działaniu tej grupy, nawiązywało ono do aktualnie prezentowanej w bibliotece wystawy – ekspozycji „Taniec światła z wodą – powaby i powidoki natury” prezentującej akwarele autorstwa brzeskiej artystki Janiny Drużkowskiej-Cader.

Malarka, która poprowadziła dla klubowiczów te warsztaty, przybliżyła podstawy malarstwa akwarelowego. Tematem przewodnim były kolory – sposób ich występowania w naturze oraz postrzegania przez ludzkie oko, dobór i tworzenie kompozycji, a także łączenie i nakładanie w akwarelistyce. Uczestnicy zajęć wykonywali ćwiczenia mające im pomóc oswoić się z farbami akwarelowymi, a także spróbowali swoich sił malując prostą kompozycję z motywem kwiatów. Spotkanie stało się także okazją do zwiedzenia wystawy prac pani Janiny.

Warsztaty w ramach sekcji artystycznej Klubu Bibliotecznego Działu Dorosłych okazały się pełnym sukcesem. Nie tylko wzbudziły zainteresowanie uczestników malarstwem akwarelowym, ale też chęć uczestnictwa w kolejnych tego rodzaju spotkaniach. Sekcja artystyczna będzie z pewnością działać regularnie, zakładane są spotkania średnio raz na kwartał w formie warsztatów dotyczących różnych technik artystycznych, nawiązujące do aktualnie prezentowanych w bibliotece wystaw i twórczości lokalnych artystów.

Oprócz niej w ramach Klubu Bibliotecznego będą działać także sekcja książki i sekcja cyfrowa. Pierwsza z nich skupiać będzie osoby zainteresowane czytaniem i rozmową o przeczytanych lekturach. Sekcja w swoisty sposób stanowi kontynuację dotychczasowego klubu DKK, chcemy jednak, by zyskała nową jakość i nowy sposób organizacji. Wyboru książek do przeczytania i omówienia będą dokonywać jej członkowie.

Pierwsze spotkanie odbędzie się w czwartek, 9 marca o godz. 17:00 w Czytelni Działu Dorosłych. Uczestnicy omawiać będą głośną powieść lokalnej pisarki Sabiny Jakubowskiej „Akuszerki”, będącą zarazem najczęściej wypożyczaną książką w naszej bibliotece w ubiegłym roku. Sekcja cyfrowa skierowana jest natomiast do osób zainteresowanych rozwijaniem swoich szeroko rozumianych kompetencji cyfrowych. W ramach spotkań o charakterze wykładowym lub warsztatowym uczestnicy będą poszerzać swoje umiejętności związane z korzystaniem z Internetu, komputera, urządzeń mobilnych, ale też urządzeń elektronicznych typu biletomaty, paczkomaty itp. Działalność sekcji ma na celu przeciwdziałanie technologicznemu i społecznemu wykluczeniu, zwłaszcza osób starszych.

O szczegółach jej działalności informacje pojawią się niebawem.

foto: PiMBP w Brzesku

PiMBP w Brzesku

Podobne artykuły

Back to top button