TOPTOP
KulturaPowiat Tarnowski

Bania z poezją pękła nad Tarnowem

Rekordowe zainteresowanie poetyckim Źródłem

Już po raz czwarty „Źródło” przyciągnęło poetów rozsianych po całym świecie by pochwalić się swoją twórczością w ramach Małopolskiej Nagrody Poetyckiej. Rekordowa ilość 343 zgłoszeń która przełożyła się na około półtora tysiąca wierszy była dla organizatorów nie lada zaskoczeniem, ale tym pozytywnym, w czasie, w którym kultura ma „pod dużą górkę” przez koronawirusa SARS-CoV-2. Pod dużym znakiem zapytania w czasie pandemii stała też gala podsumowująca konkurs. Udało się ją przeprowadzić, oczywiście w odpowiednim reżimie sanitarnym, choć nie – jak dotychczas – w przepięknych i poetyckich salach tarnowskiego ratusza, a jednej z sal Centrum Sztuki Mościce, które wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Borzęcinie od początku organizują to poetyckie przedsięwzięcie. Mimo niesprzyjających okoliczności pojawili się nagrodzeni i wyróżnieni poeci z różnych stron Polski. Nie mogło zabraknąć także jurorów z Józefem Baranem na czele, którzy od marca do końca lipca rozczytywali się w przesłanej poezji wybierając te najlepsze do nagród finansowych o wartości 12 tys. zł i publikacji w wydawnictwie pokonkursowym. Spotkanie ukwieciła swoim talentem i pięknym głosem Beata Paluch, a poprowadziła je poetycko i wdziękiem Lidia Jazgar. Uczestnicy mogli zasłuchać się także w konkursowych wierszach interpretowanych przez młodych recytatorów z teatru „Tuptusie”.

Zdaniem sprawującego honorowy patronat nad konkursem Marszałka Województwa Małopolskiego Witolda Kozłowskiego, wydarzenie to stało się jednym z najważniejszych konkursów poetyckich w Polsce. – Z ogromną satysfakcją obserwuję rozwój Małopolskiej Nagrody Poetyckiej „Źródło”. Poeci, ludzie sztuki pomagają nam zatrzymać się na moment i definiować rzeczy ważne dla istoty naszego człowieczeństwa. Potrzebujemy tej czułej busoli w natłoku napływających do nas zewsząd informacji, intensywności zmian i ciągłych wyzwań. Dzięki Waszej wrażliwości nasz Świat ma szansę stać się lepszym.

Wśród oceniających zabrakło niestety Marka Karwali, profesora Uniwersytetu Pedagogicznego, popularyzatora poezji, dobrego ducha Konkursu, związanego z nim od początku, który zmarł nagle wiosną bieżącego roku. To właśnie Jemu poświęcono fragment gali i tegoroczny tomik pokonkursowy. Skład komisji oceniającej nadesłane wiersze tworzyli znakomici i uznani już polscy poeci: Józef Baran i Adam Ziemianin, pieśniarka i aktorka Teatru Starego w Krakowie Beata Paluch, a uzupełniła go Jadwiga Malina – poetka, animatorka kultury, sekretarz Krakowskiego Oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Werdykt zapadł jeszcze w lipcu podczas spotkania w Borzęcinie.

Pytani o komentarz członkowie komisji konkursowej podkreślali, że tegoroczny konkurs nie odbiegał poziomem od poprzednich edycji. Przewodniczący Józef Baran przyznaje, że tematem były powroty do domu rodzinnego, do czasów dzieciństwa i wczesnej młodości, ale i cały wachlarz problemów, które niesie życie, a więc od narodzin do śmierci, choroba, Bóg, wiara, niewiara, relacje męsko-damskie, małżeńskie, międzyludzkie i wiele innych. – Gdyby wymieniać tematy, to można by wymienić ich ze sto albo więcej, ale w poezji nie tylko ważne jest o czym jest poezja, tylko jak jest napisana, to znaczy sposób, w jaki poeta ujmuje tę rzeczywistość, która odbija się w jego wyobraźni. My właśnie nagradzamy wiersze, które mają taką świeżą niewytartą metaforykę, są kunsztownie wykonane, mądre, pogłębione – przyznaje Józef Baran.

Ogromna liczba prawie 1500 utworów literackich zupełnie nie zdziwiła Beaty Paluch. – Uważam, że takich konkursów jest wciąż za mało i ludzie którzy piszą chcą pokazywać swoją twórczość. Znam mnóstwo takich osób i myślę, że to jeszcze nie była największa ilość, jaką moglibyśmy się tutaj spodziewać, a konkurs nadal ma ogromny potencjał. Z nadesłanych prac można by złożyć kilka całkiem dobrych tomików, o czym niech zaświadczą wiersze które zaprezentowałam podczas gali, a które nie pochodziły z grona tych nagrodzonych czy wyróżnionych – przyznaje aktorka.

Jej zdaniem w tym roku dużo tekstów mówiło o przemijaniu, o śmierci, o różnego rodzaju tragediach, dramatach, co jest z pewnością znakiem czasu, w którym żyjemy. Mało jest tekstów, które mówiłyby o przyszłości, lekkich, humorystycznych, z poczuciem humoru.

Poeta Adam Ziemianin bardzo sobie ceni „Źródło”, jako konkurs. – Cieszę się, że ma taką szeroką formułę i że zawsze można tu wyłowić kogoś wyjątkowego. Za każdym razem jestem mocno zaskoczony szerokim spektrum pomysłów poetów. Widzę wiele świeżości, odkrywczych myśli, ale i zarazem bardzo dobrą pracę w języku. To źródło nigdy nie wysycha i czuje się tu dobre fluidy.

Jadwiga Malina, aktywna organizatorka wielu poetyckich wydarzeń, docenia pracę organizatorów konkursu. – Dziękuję zarówno Centrum Sztuki Mościce, jak i Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Borzęcinie za świetnie przygotowany projekt. Podziękowania dla Marka Karpińskiego, Piotra Kani, Anny Sadowskiej i Aleksandry Kapy zajmującymi się sprawami organizacyjnymi od pierwszej edycji, ale także dla Anny Chmury i Anny Banach za doprowadzenie ostatniego zadania do finału. Przede wszystkim bardzo dziękuję wszystkim, którzy nadesłali swoje teksty za tak liczny udział, za wspaniałą przygodę, jaką nam wszystkim jurorom sprawiliście swoimi tekstami.

Warto przypomnieć, że Małopolska Nagroda Poetycka „Źródło” została objęta honorowym patronatem Marszałka Województwa Małopolskiego Witolda Kozłowskiego, a wśród patronów są także: krakowski oddział Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, kwartalnik literacki „Czas Literatury” oraz Radio Kraków.

Idea, która wypłynęła z Borzęcina, rozlewa się dziś po całym świecie, wszędzie tam, gdzie żyją Polacy. Tegoroczne zestawy napłynęły ze wszystkich województw w Polsce oraz z zagranicy: Litwy, Włoch, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Hiszpanii, Kanady i Chile. W dotychczasowych czterech edycjach „Źródła” wystartowało ponad 1000 osób i to jest chyba najlepsza rekomendacja tego, że warto kontynuować zadanie w przyszłości – ocenia Piotr Kania dyrektor GOK w Borzęcinie.

(pio)

Pełną relację z gali finałowej  można ją obejrzeć pod adresem:

https://starnowa.tv/na-zywo-gala-finalowa-malopolskiej-nagrody-poetyckiej-zrodlo/

 Protokół Jury Konkursowego

Małopolskiej Nagrody Poetyckiej „Źródło”

edycja czwarta, 2020 rok

Jurorzy, w trakcie spotkania w dniu 24 lipca 2020 roku w siedzibie Domu Wiejskiego w Warysiu (placówka terenowa Gminnego Ośrodka Kultury w Borzęcinie), w składzie: Józef Baran (przewodniczący), Beata Paluch, Adam Ziemianin, Jadwiga Malina (członkowie Jury) uzgodnili wspólny werdykt i wybrali następujące prace konkursowe:

Za najlepszy zestaw konkursowy wierszy nagrodami pieniężnymi zostali nagrodzeni następujący uczestnicy:

 • I nagroda, 3500 zł, przyznana, ale unieważniona ze względów proceduralnych
 • II nagroda, 2500 zł, zestaw oznaczony godłem Kwiaty Jaśminu – Stanisław Wondołowski; woj. dolnośląskie
 • III nagroda, 1500 zł, zestaw oznaczony godłem NEMO – Jan Rutkowski; śląskie

Pięć równorzędnych wyróżnień za zestaw wierszy po 600 złotych (w kolejności alfabetycznej godeł):

 • Boso – Katarzyna Hudy, woj. podkarpackie
 • Hołek – Wiesława Raczkiewicz, woj. dolnośląskie
 • Izabela – Marta Sas, Kanada
 • JJF – Jerzy Fedirko, woj. małopolskie
 • Klon – Bogdan Nowicki woj. śląskie

Wyróżnienia honorowe, nagrodzone publikacją w wydawnictwie pokonkursowym przyznano następującym wierszom:

 1. Cichy potok – czyli opowieść o patrzeniu, godło: Sarna – Lucyna Dyrcz-Kowalska,
 2. *** („powietrze śmierdzi…”), godło: Pani od Słów – Katarzyna Justyna Zychla,
 3. *** („na rzece cienka warstwa lodu…”), godło: Skowronek – Magdalena Cybulska,
 4. Kolory dziecięcego pacierza, godło: Niwa – Irena Niedzielko,
 5. Początek świata, godło: Len – Anna Piliszewska,
 6. Rachunek sumienia i Serce…, godło: Ruda – Magdalena Podobińska,
 7. Przenieśliśmy góry, godło: Mozaiki – Paweł Wójs,
 8. Obrazki tryptyk, godło: Ogień – Wioletta Jaworska,
 9. Moja żona chrapie, godło: Antrobius – Jerzy Fryckowski,
 10. Ślepy tor, godło: Wierzbnik – Paweł Kołodziejski,
 11. Ręce, godło: Światy – Łucja Staszak,
 12. Kaszanka, godło: Marina – Maria Daszka,
 13. Na Chevaleret, godło: Zieleń – Grażyna Bartoszek,
 14. Kufry wspomnień, godło: Jamoneska – Aneta Jasłowska,
 15. Babcia, godło: Pamięć – Wanda Łomnicka-Dulak,
 16. Ojciec, godło: Mandragora – Władysław Edelman,
 17. Karmicielka, godło: Grenadyna – Sonia Białek,
 18. Szwagry mojej matki, godło: Płać za mandat – Tomasz Krasiński,
 19. Pieśń bąka, godło: Racuch – Radosław Poleszuk,
 20. Światów odkrywca, godło: Mokosz – Marzenna Lewandowska,
 21. Praca domowa z informatyki, godło: Mleko sojowe – Julia Korpysz,
 22. Butelki, framugi, ogryzki, godło: Herbatazcukrem2 – Michał Banaszak,
 23. Wszystkie wiersze, godło: Łan – Henryk Czempiel,
 24. Znów dzielą ludzi na lepszych i gorszych, godło: Sarepska – Ewelina Kuśka,
 25. Bez wyrazu, godło: Ginewra – Maria Gibała,
 26. Starzy ludzie, godło: Zapomniany, zdumiony – Andrzej Piśko,
 27. Tajemnice, godło: Król Ciszy – Sebastian Kotowski,
 28. Amazonka, godło: Dolma – Barbara Wrońska,
 29. Józef, godło: Sercątko – Łukasz Barys,
 30. Skrajem, godło: Amarylis – Grzegorz Kielar,
 31. Zdziwienie, godło: Orlik – Maria Robenek

Dwie równorzędne Nagrody Specjalne za utwór związany z regionem Małopolski, otrzymują następujący uczestnicy za zestawy wierszy (w kolejności alfabetycznej godeł):

 • Nokturny krakowskie, Turbacz – godło: Hanyska: Joanna Goik, woj. śląskie
 • Gazeta – godło: Woja46, Janusz Wojewoda, woj. podkarpackie
Pokaż więcej

Podobne artykuły

Back to top button
Rozmiar czcionki
Włącz kontrast