ADV
ReligiaWideo

Bartłomiej Rogula z Parafii Św. Jakuba złożył pierwsze śluby w zakonie Św. Dominika

W niedzielę 16 sierpnia 2020 r., w warszawskim klasztorze na Służewie 8 braci złożyło pierwsze śluby w Zakonie św. Dominika. Wśród nich znaleźli się br. Tomasz Albrecht, br. Łukasz Pelc, br. Łukasz Pasich, br. Michał Marczyński, br. Michał Lech, br. Kacper Izdebski, br. Paweł Podbiał oraz pochodzący z parafii Św. Jakuba w Brzesku brat Bartłomiej Rogula.

Przez ostatni rok brat Bartłomiej Rogula jako nowicjusz mieszkał, modlił się i studiował w klasztorze na Służewie. Miał m.in. zajęcia z łaciny, historii i tradycji Zakonu, prawa kanonicznego i śpiewu.

W niedzielę po kazaniu bracia na ręce prowincjała złożyli profesję i zobowiązali się do posłuszeństwa Bogu, Najświętszej Maryi Pannie, świętemu Dominikowi i przełożonym zakonnym przez okres jednego roku. Po kilkunastu dniach wypoczynku bracia neoprofesi zamieszkają w Krakowie, gdzie podejmą sześcioletnie studia filozoficzno-teologiczne. Po upływie roku mogą odnowić śluby na kolejny okres, aż do pięciolecia. Po tym czasie dominikanie składają śluby wieczyste – aż do śmierci.

– Wszystkich naszych nowych braci obłóczonych i zaślubionych Panu Bogu i Kościołowi powierzamy Waszej modlitwie – czytamy na stronie Polskiej Prowincji Zakonu Kaznodziejskiego.

Zakon dominikanów został założony przez św. Dominika Guzmana i zatwierdzony przez papieża Honoriusza III w 1216 roku jako Zakon Braci Kaznodziejów. Najważniejszym zadaniem dominikanów jest zgłębianie prawd wiary przez nieustanne studium i modlitwę oraz przekazywanie ich słowem i własnym życiem. W ciągu wieków swego istnienia Zakon wydał rzeszę teologów i filozofów, kaznodziejów i misjonarzy, któzy na całym świecie na różne sposoby głosili Ewangelię.

foto – Dominikanie Służew / fot. Bartko Dębkowski / Kreatyw! Media || kreatyw-media.pl

info.dominikanie.pl

VIDEO

 

GALERIA ZDJĘĆ

Back to top button