ADV
Kultura

Na pograniczu regionów — Iwkowa / przewodnik brzeskich bibliotekarzy

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Brzesku zaprasza do odkrywania skarbów Powiatu Brzeskiego. Tym razem wybór padł na Gminę Iwkowa. Na swojej stronie internetowej Biblioteka opublikowała interesujący przewodnik  w którym znalazły się najciekawsze atrakcje tej gminy. Obok pięknych zabytków, kultury, regionalnej kuchni Gmina Iwkowa oferuje turystom malownicze szlaki do przemierzania oraz wspaniałą przyrodę. To doskonale miejsce na weekendowy rodzinny wyjazd!

Iwkowa leży w południowej części powiatu brzeskiego, na Pogórzu Wiśnickim. Wieś powstała w I poł. XIV w. z połączenia dwóch osad i przez stulecia należała do dóbr królewskich. Na mapie powiatu brzeskiego Iwkowa jest miejscem niezwykłym, które zachwyca różnorodnością.

Tę rozmaitość widać w gwarze, jaką jeszcze posługują się starsi mieszkańcy wsi — zbliżonej do góralskiej, ale ze znacznym wpływem gwary podtarnowskiej. Wielobarwność, która wynika z położenia Iwkowej na pograniczu regionów, obecna jest w folklorze. Zespół Pieśni i Tańca „Iwkowianie” w repertuarze ma zarówno tańce i pieśni Krakowiaków Wschodnich, jak i folklor Lachów Sądeckich.

 

Więcej szczegółów na stronie Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzesku:

Na pograniczu regionów — Iwkowa / przewodnik <==

foto Maciej Mazur

PiMBP w Brzesku

Podobne artykuły

Back to top button