ADV
1
Wiadomości
Trending

Bezpieczny Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny – apel Policji

W tym roku, z powodu epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 święto Wszystkich Świętych będzie inne niż w ubiegłych latach. Ze względów bezpieczeństwa Policja prosi o rozważenie przełożenia odwiedzin grobów na kolejne dni tygodnia. Nie mniej jednak, w dniach od 30 października do 2 listopada na małopolskich drogach można spodziewać się wzmożonego ruchu pojazdów i pieszych.

W związku ze Świętem Zmarłych na terenie powiatu brzeskiego nie przewiduje się zmian w organizacji ruchu. Pamiętajmy jednak, że w tym okresie na drogach panuje wzmożony ruch, dlatego uzbrójmy się w cierpliwość, aby każdy z nas szczęśliwie dotarł do celu. Kierowcy którzy zdecydują się na odwiedzanie grobów w ten weekend muszą być przygotowani na zmiany w organizacji ruchu w większych miastach regionu w rejonach przyległych do cmentarzy. Z tego powodu warto wziąć pod uwagę możliwość skorzystania ze środków komunikacji miejskiej.

W ubiegłym roku w Małopolsce podczas wyjazdów na groby bliskich (31.10.2019 – 3.11.2019 r.) doszło do 25 wypadków drogowych, w wyniku których zginęła 1 osoba, a rannych zostało 29 osób, oprócz tego odnotowano 381 kolizji drogowych.

Wyjeżdżając dalej warto odpowiednio zabezpieczyć dom, wartościowe przedmioty, czy porozmawiać z sąsiadami i poprosić ich o zawracanie uwagi na podejrzane sytuacje przy posesji.

PORADY DLA KIERUJĄCYCH 

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Krakowie przygotowali kilka porad które pomogą w bezpiecznym podróżowaniu mimo niesprzyjających, jesiennych warunków:

  • Podczas jazdy pamiętaj, że odległość od poprzedzającego pojazdu musi być większa niż zazwyczaj w warunkach letnich – na śliskiej nawierzchni wyhamowanie pojazdu odbywa się na znacznie dłuższej drodze,
  • Zmień styl jazdy z agresywnego na bardziej defensywny – ukierunkowany na bezpieczeństwo,
  • Zadbaj o czystość również wewnętrznej strony szyb samochodu – czyste szyby mają znacznie mniejszą tendencję do pokrywania się parą,
  • Kontroluj stan oświetlenia zewnętrznego swojego samochodu – zawsze miej w pogotowiu zapasowe żarówki,
  • Będąc pieszym poruszaj się lewą stroną drogi – będziesz widział zawczasu czy kierowca nadjeżdżającego pojazdu zauważył Cię i dostosował tor jazdy do Twojej obecności na drodze,
  • Kiedy jako pieszy korzystasz z drogi po zmierzchu zawsze używaj elementów odblaskowych, niezależnie od tego czy jest to wymagane przepisami czy nie. Dzięki odblaskom kierowca może zobaczyć Cię już z odległości 130 – 150m, co ma ogromny wpływ na Twoje bezpieczeństwo.

Kierowcy samochodów ciężarowych i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton muszą pamiętać, iż w okresie „Wszystkich Świętych” obowiązują zakazy poruszania się takich pojazdów po drogach, w następujących dniach:

31 października w godz. 18.00 – 22.00,
1 listopada w godzinach 8.00 – 22.00.

IB / KPP Brzesko

Podobne artykuły

Back to top button