Wiadomości
Trending

Dr Martyka ze Szpitala w Dąbrowie Tarnowskiej zachorował na COVID-19.

Znany ze sceptycznego podejścia do pandemii koronawirusa dr n. med. Zbigniew Martyka, ordynator oddziału obserwacyjno-zakaźnego w Szpitalu w Dąbrowie Tarnowskiej, zachorował na COVID-19. O tym fakcie poinformował na swoim profilu facebookowym.

– Pracując na oddziale zakaźnym kwestią czasu było, kiedy przejdę zakażenie koronawirusem. Mój przypadek to jeden z tego niewielkiego procenta, gdzie przebieg choroby jest dosyć uciążliwy, z wysoką gorączką. Jednocześnie chcę wyrazić ogromną wdzięczność personelowi z mojego oddziału za doskonałą opiekę. Liczę, że wkrótce będę mógł wrócić do pracy i nadal pomagać wszystkim potrzebującym – napisał na swoim profilu dr  Zbigniew Martyka.

Jego wypowiedzi dotyczące pandemii koronawirusa są popularne w części społeczeństwa nastawionej z dystansem do wprowadzanych rządowych obostrzeń mających na celu walkę z chorobą.

Wg doktora Martyki niezależnie od wprowadzanych obostrzeń do końca sezonu grypowego prawdopodobnie 70% populacji Polski będzie już po kontakcie z koronawirusem (okolo 26,5 mln osób). Prawdopodobnie 80 do 90% z tych 70% nawet nie będzie sobie zdawało sprawy z faktu zainfekowania organizmu wirusem SARS-COV-2 (od 21 mln do 24 mln osób). Pozostałe 10-20% będzie miało objawy – porównywalne przynajmniej do lżejszej lub cięższej grypy (od 2,6 mln do 5,6 mln osób). Około 1-2% przejdzie COVID-19 ciężko lub bardzo ciężko, z wysoką gorączką, w skrajnych przypadkach z koniecznością podłączenia do respiratora (od 260 tysiecy do 530 tysiecy).

– Generalnie, szansa na ciężkie przechorowanie COVID-19 jest zdecydowanie niewielka – co oczywiście nie oznacza, że nie ma jej wcale – twierdzi w swoim wpisie Martyka.

Niezależnie od wprowadzanych obostrzeń do końca sezonu grypowego prawdopodobnie 70% z nas będzie już po kontakcie z…

Opublikowany przez Zbigniewa Martykę Czwartek, 29 października 2020

Pokaż więcej

Podobne artykuły

Back to top button
Rozmiar czcionki
Włącz kontrast