ADV
Wiadomości
Trending

Osocze od ozdrowieńców COVID – 19. Potrzebna pomoc

O oddawanie osocza do ozdrowieńców apeluje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie. Sprawdź kto może, a kto nie ma możliwości zostania dawcą? Poszukiwane są przede wszystkim osoby w wieku od 18 do 60 lat, które nie chorują przewlekłe i nie przechodziły transfuzji krwi.

Osocze od ozdrowieńców COVID-19 jest bezcennym lekiem dla tych pacjentów, którzy ciężko przechodzą tą infekcję i których zdrowie i życie nadal jest zagrożone.

Terapia osoczem stosowana była już m.in. podczas leczenia chorych w trakcie epidemii SARS, MERS czy Ebola. Ministerstwo Zdrowia wyraziło zgodę na taką terapię w przypadku pacjentów zarażonych SARS-CoV-2. Chorych leczy nie krew, a specjalnie przygotowany preparat z osocza pobranego od osób, które przeszły zakażenie koronawirusem, tak wyizolowane osocze jest przetaczane osobie chorej. Terapia ta dostarcza pewną ilość przeciwciał, których zadaniem jest unieszkodliwienie wirusa. Osocze od ozdrowieńców może być stosowane do leczenia pewnej grupy chorych na COVID-19 i może zmniejszyć śmiertelność krytycznie chorych pacjentów.

– Dlatego zwracamy się uprzejmą prośbą do Państwa o pomoc tym, którzy ciężko chorują i którym być może uda się dzięki temu uratować życie – apelują pracownicy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie.

Zachęcamy ozdrowieńców do kontaktu z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie. Szczegółowe informacje można uzyskać w godzinach od 07:30 do 15:00 pod numerem telefonu 663 560 300.

Jak pobierane jest osocze?

Dawca musi wyrazić pisemną zgodę na zastosowanie osocza w badaniach klinicznych i na jego frakcjonowanie. Najkorzystniejsze jest trzykrotnie pobranie po 600 ml osocza – zabieg wykonuje się metodą plazmaferezy i przeprowadzany jest w tygodniowych odstępach. Cały proces oddawana osocza trwa ok. 30-40 minut. Jeśli z jakiegoś powodu nie można pobrać osocza w taki sposób, pobiera się 450 ml krwi pełnej, z której otrzymuje się ok. 220-230 ml osocza.

KRYTERIA DLA KRWIODAWCÓW

Do oddania osocza metodą plazmaferezy lub oddania krwi pełnej, z której będzie uzyskane osocze kwalifikowane są osoby, które spełniają następujące kryteria:

1. osoby, które zostały uznane za zdrowe po przechorowaniu COVID-19, u których minął okres co najmniej 14 dni od wyniku powtarzalnie ujemnego testu NAT, lub ​

2. osoby po zakażeniu SARS-CoV-2, z wytworzonymi przeciwciałami do tego wirusa, u których minął okres co najmniej 14 dni od wyniku powtarzalnie ujemnego testu NAT, lub

3. osoby po zakażeniu SARS-CoV-2, u których minął okres co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów albo zakończenia izolacji, lub

4. osoby, u których stwierdzono przeciwciała anty-SARS-CoV-2 i nigdy nie miały objawów COVID-19, u których minął okres co najmniej 14 dni od dodatniego wyniku na obecność przeciwciał.

5. osoby, które nie miały transfuzji.

IB / Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie

Podobne artykuły

Back to top button