ADV
1
Materiały sponsorowanePowiat TarnowskiWiadomości
Trending

Bezpłatna diagnostyka prenatalna w Tuchowie

Już ponad dwa i pół tysiąca mieszkanek regionu skorzystało z programu Dobry początek, który wchodzi właśnie w ostatnią fazę realizacji. Wciąż mają taką szansę panie w ciąży, które mieszkają na terenie powiatów: tarnowskiego, nowosądeckiego, dąbrowskiego, brzeskiego, gorlickiego oraz w Tarnowie i w Nowym Sączu. Mogą one przystąpić do projektu pod warunkiem, że ich ciąża nie przekracza 14 tygodnia.

Program diagnostyki prenatalnej Dobry początek jest dedykowany dla kobiet, które nie ukończyły 35. roku życia. Starsze Panie mają możliwość wykonywania bezpłatnych badań w ramach Programu Badań Prenatalnych finansowanego przez NFZ. Oba programy mają na celu identyfikację ryzyka wystąpienia wad płodu oraz ich wczesną diagnostykę a także – o ile to możliwe – podjęcie leczenia jeszcze w okresie płodowym.

– Badania te powinny być wykonywane dla całej populacji pacjentek. Szukamy w nich różnych nieprawidłowości nie tylko związanych z zaburzeniami genetycznymi dziecka, ale też chorób kobiet ciężarnych jak nadciśnienie ciążowe – tłumaczy prof. Dariusz Borowski z Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy, który w Centrum Zdrowia Tuchów wykonuje badania prenatalne.

W sumie z programu Dobry początek do października 2021 roku skorzysta cztery tysiące pań w ciąży. Zgłoszenia są przyjmowane mailowo pod adresem dobrypoczatek@czt.com.pl, telefonicznie pod numerem 533 304 842 lub osobiście w Centrum Zdrowia Tuchów.

Program Dobry początek jest współfinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego 2014 – 2020. Zaplanowano w nim także zapewnienie dzieciom dostępu do wczesnej, wielospecjalistycznej pomocy, poprzez działania z zakresu wczesnej interwencji. Chodzi o małych pacjentów w wieku do siedmiu lat zagrożonych niepełnosprawnością ze względu na występujące niedobory i zaburzenia prawidłowego rozwoju oraz ze zidentyfikowaną niepełnosprawnością.

IB

 

Podobne artykuły

Sprawdź również
Close
Back to top button