ADV
Wiadomości
Trending

Bociany niemile widziane w Jasieniu

Bocian biały kojarzy się z polską wsią, a przylot bocianów to jeden z pierwszych symptomów wiosny.  Do przełomu marca i kwietnia gdy bociany wracają do nas z afrykańskich wojaży pozostaje jeszcze kilka tygodni. Nie wszędzie jednak bociany będą miały do czego wrócić. O ile większość miejsc gdzie ptaki od pokoleń gniazdują witane są z radością – o tyle w Jasieniu w Gminie Brzesko już nie do końca.

Po wielu latach jedno z gniazd zbudowanych przez ptaki na słupie energetycznym przy ul. Wiedeńskiej definitywnie zniknęło, a jego miejsce zajęły kolce, które maja uniemożliwić bocianom odbudowę gniazda.

– Tak Tauron chroni bocianie gniazda… Na wiosnę 2022 r., gdy bociany przyleciały, gniazdo zostało usunięte. One jednak próbowały je odbudować, ale jeden z mieszkańców systematycznie im to utrudniał.

Teraz – ponoć w majestacie prawa – resztki gniazda, albo to co bocian zdążył zbudować, zostały usunięte i ” zabezpieczone” przed zbudowaniem nowego gniazda – napisała rozgoryczona mieszkanka Jasienia.

Bocian biały może mieć ok. 120 centymetrów wzrostu, a rozpiętość jego skrzydeł przekraczać 2 metry. Przy sprzyjających dla siebie warunkach atmosferycznych potrafi lecieć na wysokości nawet 1000 metrów, co jest dla naszego oka niezauważalne.

Uznawany za symbol szczęścia, podejrzewany o przynoszenie dzieci, chroniony i obdarzany szczególną troską od zamierzchłych czasów, teraz sam przeżywa kłopoty, a jego populacja niepokojąco maleje. Dlatego tak bardzo ważna jest ochrona bierna i czynna bociana białego oraz potrzeba jeszcze lepszego poznania zwyczajów i zachowań tego gatunku.

Tyle mówi tradycja i nauka. A praktyka? Praktyka okazuje się zupełnie odmienna bowiem bociany nie wszędzie są mile widziane…

Historia gniazda w Jasieniu na ul. Wiedeńskiej

Luty 2023 r. / Jasień ul. Wiedeńska / Zamiast gniazda widoczne kolce przeciw ptakom.

Kwiecień 2022r. / Gniazdo po próbie odbudowy przez bociany

Sierpień 2021r. Gniazdo było 10 lat i niczemu nie zagrażało

UZUPEŁNIENIE

W nawiązaniu do naszego materiału – Bociany niemile widziane w Jasieniu <==, na skrzynkę redakcyjną otrzymaliśmy wiadomość, która wyjaśnia sprawę zmiany lokalizacji bocianiego gniazda.

– „GNIAZDO WIDMO ISTNIEJE”. Nikt w Informatorze Brzeskim o nim nie wspomniał, że zostało przeniesione i zabezpieczone przez Tauron poprzez umieszczenie platformy po 2 stronie ulicy też na ulicy Wiedeńskiej.

Po wcześniejszym kontakcie z Ochroną Środowiska, gniazdo umiejscowione bezpośrednio na „korkach” stanowiło zagrożenie spalenia instalacji elektrycznej w nowo wybudowanym domu, stąd decyzja o przeniesieniu na sąsiedni słup i zabezpieczenie przed ponownym ścieleniem się tych ptaków. Kolce widniejące na słupie są zaleceniem Ochrony Środowiska, która pozwoliła na ich zamontowanie pod warunkiem jeżeli Tauron wykona na pobliskim słupie platformę na której mogą spokojnie powrócić na wiosnę bociany.

I tak się stało jak widać na załączonym zdjęciu.

Ponieważ całkowita likwidacja gniazda jest niemożliwa ze względu na ochronę gatunku bociany nie zostały bez domu.

Na każdym kroku postępowania czuwał wynajęty prawnik aby wszystko było wykonane zgodnie z przepisami – czytamy w przesłanej wiadomości.

Miejmy nadzieję, że bociany skorzystają z możliwości gniazdowania na nowej platformie.

Polemiki w sprawie bocianiego gniazda z Jasienia ciąg dalszy

Na naszą skrzynkę otrzymaliśmy kolejną wiadomość w sprawie bocianiego gniazda w Jasieniu. Pozwalamy sobie przytoczyć ją w całości.

W nawiązaniu do artykułu „Gniazdo widmo istnieje” należy uściślić, że platforma umieszczona na słupie po przeciwnej stronie drogi nie jest „przeniesionym gniazdem” (fot. z sierpnia 2021r.).

Po usunięciu gniazda przez pracowników Tauronu nie zostało ono posadowione na tejże platformie. Na niej położono kilka gałązek, bociany nie wykazały zainteresowania tym miejscem. Zaczęły budowę gniazda od podstaw w miejscu usuniętego (wiosna 2022r.). Wtedy właściciel posesji systematycznie je płoszył. Tego roku (luty 2023) na tę platformę dołożono fragmenty tego gniazda, które bocian zdołał wybudować na nowo w 2022r. A słup skutecznie „zabezpieczono” przed „powrotem bocianów do gniazd”… Jeśli ktoś w tej kwestii powołuje się na opinię Ochrony Środowiska to jest żenujące… A może odpowiednia komórka (Ochrona Środowiska) sama powinna się wypowiedzieć i dogłębnie poznać historię tegoż gniazda, które nie jest widmem, ono zniknęło. A skoro tak, to pytanie do pracowników Ochrony Środowiska… Co się z nim stało?

Autor artykułu „Gniazdo widmo istnieje” informuje o zaleceniu przez Ochronę Środowiska, która „pozwoliła na ich (kolców) zamontowanie pod warunkiem jeżeli Tauron wykona na pobliskim słupie platformy, na której mogą spokojnie powrócić na wiosnę bociany”.

Ale bociany już powróciły zeszłej wiosny i nie zastały starego gniazda. Na zamontowanej przez Tauron platformie leżało kilka gałązek – bociany nie wykazały zainteresowania tym miejscem. Ich duże gniazdo, w którym przebywały 10 lat bezpowrotnie zniknęło. A montaż kolców miał miejsce w tych dniach (luty 2023), rok po usunięciu gniazda… żeby bociany nie mogły już w żaden sposób go odbudować.

Człowiek udowodnił swoją przewagę nad ptakiem, który jest tylko gościem w Polsce.

A smutek pogłębia fakt powoływania się na przepisy prawne i instytucje państwowe.

foto: nadesłane

Sąsiad Bocian / Zielony Puszczyk / IB

Podobne artykuły

Back to top button