ADV
EdukacjaWiadomości

Borzęcin Dolny. Piknik z dwoma jubileuszami w tle

W niedzielę 4 czerwca 2023r na stadionie sportowym przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Borzęcinie Dolnym odbył się Piknik Rodzinny, który ma już swoją wieloletnią tradycję. W tym roku świętowano dwa jubileusze: 130-lecie powstania Szkoły Podstawowej w Borzęcinie Dolnym oraz 15-lecie Małopolskiego Projektu Ekologicznego Ekoszkoła – Ekoprzedszkole – Ekouczeń. Z zaproszenia skorzystało wiele osób zarówno z gminy Borzęcin, jak i innych miejscowości, dla których przygotowano bogaty program artystyczny w wykonaniu przedszkolaków i uczniów miejscowej szkoły. Zorganizowano wystawę prac ekologicznych, rozegrano konkurencje sportowe, których ukoronowaniem był mecz piłki nożnej pomiędzy drużynami ojców i synów. Wszyscy mogli korzystać z bogatej oferty kulinarnej przygotowanej przez rodziców. Dopisali także sponsorzy i pogoda, która sprawiła, że uczestnicy wydarzenia spędzili w swoim gronie, sympatyczne niedzielne popołudnie.

Galeria zdjęć <==

Wśród oficjeli w Borzęcinie Dolnym pojawili się: Konrad Kaczmarczyk – reprezentujący posła na Sejm RP Norberta Kaczmarczyka, Janusz Kwaśniak – wójt gminy Borzęcin, Czesław Małek – przewodniczący Rady Gminy Borzęcin, Piotr Kania – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Borzęcinie, Czesław Czaja – sołtys Borzęcina Dolnego, ksiądz prałat Marek Obrzut – proboszcz parafii w Borzęcinie Dolnym, Grzegorz Małek – gminny komendant OSP, Lucjan Kołodziejski – miejscowy historyk.

Uczestników wydarzenia powitali: Cecylia Czaja – dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Borzęcinie Dolnym oraz Janusz Kwaśniak – wójt gminy, który w swoim przemówieniu przyznał, że obydwa jubileusze są szczególną okazją do świętowania.

– To powód do dumy, satysfakcji z dorobku społeczności Borzęcina Dolnego, z dorobku małej dzisiaj szkoły, ale posiadającej na swoim koncie wiele znakomitych sukcesów. Można tu wymienić choćby cieszący się uznaniem w regionie przyszkolny zespół „Borzęckie Słowiki” czy konkurs ekologiczny, który miał swój początek w tej małej szkole, a dzisiaj obejmuje całą Małopolskę. Mała społeczność, mała szkoła, a możliwości wielkie. Dziś, nie tylko Państwo macie powody do dumy, ale i gmina Borzęcin. Jako Samorząd, jesteśmy dumni ze społeczności tej szkoły, a na okoliczność Jubileuszu dyrekcji, nauczycielom, uczniom oraz całej społeczności Borzęcina Dolnego i Jagniówki gratuluję tej pięknej, pisanej na przestrzeni wieków historii i wspaniałych osiągnięć, będących powodem do satysfakcji i dumy ze 130-letniego dorobku pokoleń. Niewątpliwym fenomenem tej szkoły, liczącej dzisiaj niespełna 50-ciu uczniów, są liczne osiągnięcia indywidualne i drużynowe w konkursach na szczeblu gminnym i wojewódzkim. Zespołowi Szkolno-Przedszkolnemu w Borzęcinie Dolnym z dyrektor Cecylią Czają na czele oraz Radzie Rodziców gratuluję znakomitej organizacji pikniku oraz świętowania w wyśmienitej atmosferze – powiedział wójt Janusz Kwaśniak.

Gratulacje i życzenia złożył również dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Borzęcinie Piotr Kania.

– Co roku przyjeżdżam z radością do Borzęcina Dolnego. Jak wspomniał wójt Kwaśniak, staramy się, aby takie spotkanie było organizowane w każdej miejscowości. To przecież okazja do integracji mieszkańców i spędzenia ze sobą czasu. Przeglądając zdjęcia z konkursu Ekoszkoła wracam pamięcią do pierwszych wspólnych działań z panią dyrektor, gdy ten konkurs organizowany był tylko dla szkół z gminy. Dziś jest przedsięwzięciem adresowanym do placówek oświatowych w całej Małopolsce, którego patronami są wojewoda, marszałek czy dyrektorzy wielkich instytucji. To w dużej mierze zasługa Waszej szkoły, Waszej Pani Dyrektor, która w tym projekcie bardzo mocno się angażuje. Składając serdeczne gratulacje, dziękując za współpracę, mam nadzieję na jej dalszy ciąg w przyszłości. Cieszę się, że tutaj dzisiaj się spotykamy, a niedługo będzie kolejna okazja by się radować. Po sąsiedzku powstaje piękny obiekt, wyczekiwany długo przez mieszkańców. Życzę, aby wszytko w Borzęcinie Dolnym ułożyło się tak, jak Wam się wymarzyło.

Słowa podziękowania i życzenia dołączyli jeszcze komendant gminny OSP – Grzegorz Małek oraz przewodniczący Rady Gminy – Czesław Małek, absolwenci szkoły w Borzęcinie Dolnym.

– Jest mi niezmiernie miło gościć jakby w swoich progach. W sześćdziesiątym pierwszym roku rozpocząłem edukację w tej szkole. Pamiętam, nie była jeszcze otynkowana, były czerwone mury z cegły. W roku osiemdziesiątym wyprowadziłem się z Borzęcina Dolnego, ale sercem byłem i jestem tu na miejscu.

Gratuluję Wam, że macie taką okazję organizacji pikniku. Kiedyś tego nie było. Słyszy się i czyta o sukcesach uczniów tutejszej szkoły, nie wspomnę o ekologii. Bardzo to cieszy, że tak się dzieje. Jestem szczęśliwy i życzę Wam wszystkiego dobrego – wspomniał Czesław Małek

Krótką historię miejscowości Borzęcin oraz szkoły w Borzęcinie Dolnym przedstawił niezastąpiony miejscowy historyk – Lucjan Kołodziejski.

W części artystycznej przedszkolaki zaprezentowały pokaz eko mody, podczas którego można było obejrzeć kreacje wykonane z materiałów wtórnych m.in.: makulatury, folii i innych. Stroje były wyjątkowe, a dzieci w rolach modelek i modeli sprawdziły się doskonale, recytując wiersze o swoich wcieleniach i tym samym deklarując swoją postawę wobec Ziemi. Następnie, kolejno występowały na piknikowej scenie poszczególne klasy ZSP w Borzęcinie Dolnym, prezentując programy artystyczne nawiązujące tematyką do działań ekologicznych.

Po części artystycznej w imieniu posła Norberta Kaczmarczyka głos zabrał Konrad Kaczmarczyk, który wychwalał miejscową młodzież za piękny występ.

Zaproszeni goście otrzymali z rąk dyrektor Cecylii Czaja pamiątkową monografię wydaną z okazji Jubileuszu 130-lecia Szkoły Podstawowej w Borzęcinie Dolnym oraz 15-lecia Małopolskiego Projektu Ekologicznego Ekoszkoła-Ekoprzedszkole-Ekouczeń. Wszyscy mogli obejrzeć fotokronikę poświęconą obu działaniom. Zorganizowano wystawę prac ekologicznych sporządzonych przez uczniów szkoły, którzy według własnych pomysłów, z niepotrzebnych odpadów wykonali wiele przedmiotów użytku codziennego. Na wystawie można było podziwiać zielniki. Dzieci wykazały się dużą kreatywnością.

Kolejnym punktem programu były rozgrywki sportowe nazwane na potrzeby pikniku „Igrzyskami Ekologicznymi”. Rozegrano różne konkurencje, m.in.: bieg w płetwach, skakanie w workach czy sadzenie ziemniaków. Odbyła się też konkurencja typowo ekologiczna polegająca na segregowaniu śmieci na czas. Wszyscy otrzymali nagrody rzeczowe. Wręczył je i ufundował wójt gminy Borzęcin. Część upominków pochodziła od innych sponsorów.

Sporo emocji wzbudził mecz piłkarski, w którym ojcowie zmierzyli się z synami. Pojedynek był pełen zażartej rywalizacji i zakończył się zwycięstwem młodzieży (4:3). Sędzią tego meczu była nauczycielka wychowania fizycznego Adrianna Wojcieszek. Wszyscy otrzymali zasłużone medale za udział w meczu. Ponadto, chłopcy zdobyli piękny puchar ufundowany i wręczony przez wójta gminy Borzęcin.

Podczas całej imprezy wszyscy mogli korzystać z bogatej oferty kulinarnej przygotowanej przez rodziców Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Borzęcinie Dolnym. W ramach cegiełek na rzecz rozwoju szkoły i przedszkola można było nabyć: ciasta domowe, kawę lub herbatę, zimne napoje, lody, potrawy z grilla, frytki, popcorn, lody. W trakcie imprezy każdy mógł skorzystać z dmuchanej zjeżdżalni oraz oferty animatorów.

Piknik wsparli sponsorzy: Gmina Borzęcin, Wójt Gminy Borzęcin Janusz Kwaśniak, Zakład Mięsny Chabura, EL – BUD, Zofia i Edward Kudła, Piekarnia Krystyna, Zakład Stolarski Meblo Drew Tadeusz Musiał, Firma DT Tomasz Tarczoń, Żwirownia Miruna, Usługi Transportowe i Zagraniczne Adam Płachno, Delikatesy Centrum, Trans Ted, Climax, Usługi Rolnicze Józef Kiczka, Gospodarstwo Ogrodnicze Piotr Bogusz, Żwirownia Cemex, Megamot, Bar Wyrwigrosz Pod Topolami, Sklep Gama, Martyński Zakład Kamieniarsko Pogrzebowy, Granit PUH Borowiecki, Marek Wolny, Jan Krajewski Firma Ferind, Agnieszka i Sławomir Rosa. Zdjęcia wykonał Bogdan Białek.

Mobilną scenę oraz nagłośnienie podczas imprezy zainstalowali i obsłużyli pracownicy zatrudnieni w Gminnym Ośrodku Kultury w Borzęcinie. Transmisję z wydarzenia prowadził Andrzej Gruca.

– Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób włączyli się w przygotowanie i przeprowadzanie Pikniku Rodzinnego. Podziękowania składam współorganizatorom, i tu moje słowa wdzięczności kieruję pod adresem Pana Janusza Kwaśniaka Wójta Gminy Borzęcin, Pana Piotra Kani Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Borzęcinie i Księdza Prałata Marka Obrzuta. Dziękuję Panu Czesławowi Czai – sołtysowi Borzęcina Dolnego za wszelka pomoc.

Wdzięczna jestem sponsorom za wsparcie szkoły i przedszkola. Za włożony trud bardzo dziękuję Radzie Rodziców i wszystkim zaangażowanym rodzicom. Pod kierunkiem Pani Renaty Kózka pracowali: Paulina Banaś, Barbara Drelicharz, Monika Oleksy, Magdalena Czarny, Angelika Mika, Diana Oleksy, Agnieszka Górka, Agnieszka Janowska, Małgorzata Kuczek, Elżbieta Janowska, Anna Pyzik, Krzysztof Pyzik, Mariusz Bieniek, Tomasz Banaś, Łukasz Czaja, Michał Czernek, Robert Szafraniec, Agnieszka Rosa, Sławomir Rosa, Dawid Siudut. Dziękuję Paulinie Rzepka, która w ramach wsparcia naszej placówki w ciągu roku szkolnego przygotowała słodkie wypieki na rzecz rozwoju szkoły i przedszkola. Swoją pomocą w roku szkolnym służył szkole i przedszkolu Tomasz Hebda, któremu składam podziękowanie. W przygotowanie i przeprowadzenie Pikniku byli zaangażowani nauczyciele: Mariola Barańska, Grażyna Fudalej, Dagmara Kobos, Anna Mróz, Anna Pierzchała, Wiktoria Nykiel – Prząda, Monika Rogozińska, Adrianna Wojcieszek, Elżbieta Chochlińska, Dorota Żurek, Krzysztof Żurek – wszystkim składam serdeczne podziękowanie. Moją wdzięczność kieruję pod adresem pracowników ZSP w Borzecinie Dolnym za wszelką pomoc. Dziękuję Paniom: Iwonie Gemza, Teresie Dudek, Danucie Radlińskiej, Natalii Herma, Renacie Małek, Marii Gofron. Podziękowania składam na ręce pielęgniarki Brygidy Fudalej, która czuwała w razie konieczności udzielenia pierwszej pomocy.

Serdecznie dziękuję wszystkim uczniom i dzieciom szkoły oraz przedszkola w Borzecinie Dolnym, którzy godnie zaprezentowali naszą społeczność w części artystycznej, ale również aktywnie uczestniczyli w rozgrywkach sportowych. Moją wdzięczność pragnę wyrazić przybyłym gościom.

Podziękowania składam wszystkim obecnym, którzy korzystając z pięknej pogody i przygotowanych atrakcji miło spędzili czas w Borzęcinie Dolnym – podsumowała Cecylia Czaja dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego im. Błogosławionej Karoliny Kózkówny w Borzęcinie Dolnym.

Organizatorami wydarzenia byli: Zespół Szkolno-Przedszkolny w Borzęcinie Dolnym, Wójt Gminy Borzęcin – Janusz Kwaśniak, Gmina Borzęcin, Gminny Ośrodek Kultury w Borzęcinie oraz Parafia w Borzęcinie Dolnym.

(CC, pio)

Podobne artykuły

Back to top button