ADV
blank
Kultura

Borzęcin / Poczuć klimat świąt

Drzewko świąteczne jest symbolem odrodzenia, jego zielony kolor daje nadzieję na wieczne życie. Jest ono najważniejszym symbolem Świąt Bożego Narodzenia. Właśnie do tej symboliki nawiązują warsztaty pn. „Aleee choinka” zorganizowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Borzęcinie, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Borzęcinie Górnym oraz Gminną Bibliotekę Publiczną.

Galeria zdjęć <==

Od 1 grudnia 2022 r. odbyło się 8 zajęć. W każdy wtorek i czwartek, ok. 25-osobowa grupa pod kierownictwem nauczycieli i pracowników GOK pracowała, aby tradycji stało się zadość. Zajęcia miały charakter szkoleniowy, kulturowy z elementami plastyki i kulinariów. Dzieci biorące w nich udział miały okazję poznać np. dawne metody przystrajania choinki. Powstało wiele ozdób choinkowych z papieru, torebek śniadaniowych czy papilotek do mufinek.

Na „warsztatowej” choince, którą można zobaczyć w GOK Borzęcin, zawisły wypiekane i lukrowane przez dzieci pierniki. Na kolejnych zajęciach powstaną anioły z masy porcelanowej (skrobia +wikol), a finalnie, przy pomocy Pań z KGW WARYSIANKI, które włączyły się w bożonarodzeniowe działania kulinarne, dzieci ulepią tradycyjne pierogi z kapustą i grzybami.

W organizację zajęć zaangażowały się również seniorki z Borzęcina, które uświetniły spotkania swoją obecnością, czytaniem opowieści świątecznych dla uczestników zajęć.

Podczas ostatniego spotkania zapachniało świeżo pieczonymi ciasteczkami i pierogami z kapustą, które dzieci lepiły wspólnie z paniami z Koła Gospodyń Wiejskich „Warysianki”. Dzieciakom ze świetlicy szkolnej w pracach pomagały przedszkolaki. Obecni na degustacji świątecznych wypieków i potraw zastępca wójta gminy Borzęcin Tadeusz Żurek i przewodniczący Rady Gminy Borzęcin Czesław Małek zadbali o słodkie prezenty. Na zakończenie wszyscy zaśpiewali piękne polskie kolędy przy akompaniamencie gitarowym Katarzyny Winczakiewicz. Było bardzo świątecznie.

– Wszystkim zaangażowanym dziękuję za pomoc i współpracę przy tym projekcie. Oprócz pracowników ośrodka kultury, gminnej biblioteki oraz nauczycieli borzęcińskiego zespołu szkół pomagały nam seniorki z Borzęcina i panie z KGW „Warysianki”. To przykład wspólnej pracy, podczas której mogliśmy przekazać piękne zwyczaje bożonarodzeniowe oraz poczuć magię świąt, wartość dobrych uczynków i atmosferę radości. Oby ich nie brakowało przy wigilijnym stole – mówi Piotr Kania, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Borzęcinie.

Wszystkim życzymy Wesołych Świąt!

Organizatorzy warsztatów / borzecin.pl

blank

Podobne artykuły

Back to top button