ADV
Wiadomości

Borzęcin / W 2. rocznicę inwazji Rosji na Ukrainę

24 lutego 2024 r., w 2. rocznicę inwazji Rosji na Ukrainę obywatele Ukrainy zamieszkujący w gminie Borzęcin spotkali się, aby upamiętnić dziesiątki tysięcy ofiar tej okrutnej wojny. Wydarzenie rozpoczęła modlitwa za poległych – ofiary cywilne i żołnierzy, o wolny kraj i pokój w ojczyźnie. Dalszą część spotkania wypełniły traumatyczne wspomnienia z pierwszych dni inwazji, z bombardowań i ucieczki przed bezwzględnym najeźdźcą.

Galeria zdjęć <==

Dzieci z Ukrainy przygotowały prace plastyczne, na których wyraziły swoje emocje. Z namalowanych obrazów przemawiał smutek i tęsknotę za rodzinnym domem.

Była też okazja do połączenia się, za pośrednictwem komunikatora z Ks. Igorem Kozankiewiczem, dyrektorem Caritasu Diecezji Samborsko-Drohobyckiej.

Sytuacja na Ukrainie, nasuwa refleksję nad tym, jak kruche są międzynarodowe gwarancje i porozumienia. Po rozpadzie Związku Radzieckiego, Ukraina zyskując w 1991 roku niepodległość była trzecią potęgą nuklearną na świecie. Posiadała wtedy 176 międzykontynentalnych pocisków balistycznych i 6 tysięcy głowic jądrowych. Na mocy memorandum budapesztańskiego podpisanego w grudniu 1994 roku w Budapeszcie zgodziła się na rozbrojenie. W myśl porozumienia Stany Zjednoczone, Rosja i Wielka Brytania zobowiązały się do respektowania suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy, oraz powstrzymania się od wszelkich gróźb użycia siły przeciwko jej niepodległości i integralności terytorialnej, a Ukraina zobowiązała się do przekazania strategicznej broni nuklearnej Rosji i przystąpienia do układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej. Memorandum podpisali: Leonid D. Kuczma (Ukraina), Boris N. Jelcyn (Federacja Rosyjska), John Major (Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej) oraz William J. Clinton ( Stany Zjednoczone Ameryki).

20 lat później, w lutym 2014 roku Rosja najechała na Ukrainę. Początkowo działania rosyjskie przybierały postać wojny hybrydowej, której elementami były: interwencja militarna na Krymie i jego aneksja, wojna w Donbasie oraz incydent w Cieśninie Kerczeńskiej. Od jesieni 2021 konflikt zaczął eskalować, przeradzając się 24 lutego 2022 w otwarty konflikt zbrojny o charakterze regularnej wojny.


Fot. Andrzej Gruca, GOK Borzęcin

Podobne artykuły

Back to top button