ADV
SportWiadomości

Borzęciński Bieg Szlakiem Żołnierzy Niezłomnych

Już w najbliższą niedzielę (24.04.) wystartuje I Borzęciński Bieg Szlakiem Żołnierzy Niezłomnych. Biegacze do pokonania będą mieli przyjemny dystans ok. 5 km, który stanowią utwardzone ścieżki leśne (70%) i lokalne drogi w Borzęcinie-Wisowatkach. Głównym celem wydarzenia – oprócz popularyzacji biegania i nordic walking oraz aktywnego, zdrowego stylu życia – jest chęć uczczenia, na sportowo, Pamięci Żołnierzy Wyklętych, działających kiedyś na tym terenie. Wszyscy, którzy chcieliby wziąć udział w imprezie, mogą się jeszcze zapisać (strona wydarzenia). Oprawę biegu i jak zawsze wielkie emocje zapewniają Kępa Sport oraz Gmina Borzęcin. Na wszystkich uczestników czekać będą atrakcyjne pakiety startowe, cenne nagrody i piękne, okolicznościowe medale.

Żołnierze Wyklęci, zwani też Niezłomnymi walczyli m.in. na ziemi borzęckiej z komunistycznym systemem w latach 1945-1949. Organizacjami zbrojnego podziemia były oddziały Romana Horodyńskiego, po jego śmierci Władysława Pudełka, a potem Józefa Jachimka oraz oddział NZW Władysława Zagai „Kolca” i Władysława Pilcha „Szarego”. Duże połacie leśne z gminy Borzęcin były dla nich miejscem schronienia i odpoczynku. W walce z władzą ludową polegli m.in.: Władysław Pudełek, Mieczysław Pudełek, Józef Sikora a Władysław Pilch i Józef Cnota zostali zastrzeleni w więzieniu Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego przy ulicy Montelupich w Krakowie. Wielu mieszkańców skazanych było na kary więzienia, torturowanych i prześladowanych w UB w Brzesku za pomoc i wsparcie dla Żołnierzy Wyklętych. Mieszkańcy gminy Borzęcin w tamtych latach należeli do najbardziej wrogo nastawionych do władzy ludowej w powiecie brzeskim. To dla Ich Pamięci jest Nasz Bieg!

Zapraszamy zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci. Biuro zawodów czynne w godz. 9:30 – 11:30. Dzieci rywalizować będą na różnych dystansach (od 50 m do 800 m) w zależności od kategorii wiekowej. Start do tych biegów zaplanowano o godz. 11:00.

Otwarcie zawodów połączone z oficjalnymi wystąpieniami, w tym przypominającymi sylwetki Żołnierzy Niezłomnych przewidziano na godz. 11:45.

W samo południe na trasę wybiegną zawodnicy do biegu głównego, a kilka minut po nich do nordic walking. Pomiar czasu – elektroniczny. Trasa oznakowana jest co 1 km – przebieg dostępny na stronie relive.cc

Organizatorzy: Kępa Sport, LKS Burzyn, Instytut Badań i Inicjatyw Społecznych. Współorganizatorzy: Gminny Ośrodek Kultury w Borzęcinie oraz Ochotnicza Straż Pożarna z Gminy Borzęcin. Patronat Honorowy: Wójt Gminy Borzęcin – Janusz Kwaśniak. Impreza realizowana przy wsparciu finansowym Gminy Borzęcin i Województwa Małopolskiego.

(pio)

Podobne artykuły

Back to top button