ADV
Kultura
Trending

Borzęcińskie Drogi do Niepodległości 1914-1921 już w najbliższa niedzielę

W najbliższą niedzielę 15 sierpnia w Borzęcinie odbędą się uroczystości patriotyczne upamiętniające poległego legionistę wywodzącego się z Borzęcina. Będzie to okazja do upamiętnienia udziału mieszkańców Borzęcina na frontach I wojny światowej, w Powstaniach Śląskich, walkach o Lwów w 1920 r. i wojnie polsko-bolszewickiej. Szczegóły na plakacie.

Gminny Ośrodek Kultury w Borzęcinie wspólnie z Lucjanem Kołodziejskim – nauczycielem historii w ZSP w Borzęcinie Górnym pod patronatem Wójta Gminy Borzęcin Janusza Kwaśniaka, Proboszcza Parafii NNMP w Borzęcinie Górnym ks. Mikołaja Pieca oraz Przewodniczącego Rady Gminy Borzęcin Czesława Małka organizują gminną uroczystość patriotyczną związaną z odsłonięciem na miejscowym cmentarzu parafialnym tablicy upamiętniającej Adama Sadowskiego, żołnierza Legionów Polskich, zmarłego na skutek ran w 1916 roku.

Fundatorem tablicy jest Krakowski Oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Wydarzenie będzie miało miejsce w niedzielę, 15 sierpnia 2021 roku w Borzęcinie.

Rozpocznie je msza św. w kościele parafialnym w Borzęcinie Górnym, która odprawiona zostanie w intencji poległych legionistów z gminy Borzęcin z lat 1914-1918 w walce o odzyskanie niepodległości, a także Borzęcan poległych w szeregach Wojska Polskiego podczas wojny polsko-bolszewickiej 1919-1921. Na cmentarzu parafialnym nastąpi uroczyste odsłonięcie tablicy epitafialnej na grobie legionisty Adama Sadowskiego. Przed budynkiem GOK Borzęcin odbędzie się apel poległych mieszkańców Borzęcina w latach 1914-1921. Zobaczyć będzie można także wystawę opracowaną przez IPN w Krakowie pt. „Dla Ciebie, Polsko. W stulecie czynu legionowego”.

Specjalny numer lokalnej gazety „Kurier Borzęcki” poświęcony będzie prezentacji udziału mieszkańców Borzęcina na frontach I wojny światowej, w Powstaniach Śląskich, walkach o Lwów w 1920 r. i wojnie polsko-bolszewickiej.

– Udało nam się nawiązać kontakt z przedstawicielami rodziny Sadowskich. Nie było to łatwe, bo już od kilku pokoleń nie mieszkają w Borzęcinie. Zwracamy się do osób, które mają informację, dokumenty związane z rodziną Sadowskich lub jakieś pamiątki z tego okresu o podzielenie się nimi.

Zapraszamy też do uhonorowania innych osób z gminy Borzęcin poległych w walce o niepodległość.

Wszyscy, którzy mają takie życzenie będą mogli po apelu poległych zapalić znicz lub złożyć symboliczne wiązanki kwiatów przed Pomnikiem Poległych i Pomordowanych Mieszkańców Borzęcina – mówi Piotr Kania z GOK Borzęcin.


(pio)

IB / borzecin.pl

PLAKAT

Podobne artykuły

Back to top button