ADV
SportWiadomości
Trending

Brzeskie morsy rozpoczęły nowy sezon! / zdjęcia

W niedzielę 19 listopada po kilkumiesięcznej przerwie klub Brzeskie Morsy zainaugurował nowy sezon.  Punktualnie o godzinie 12.00 na Kąpielisku Chorwacja kilkadziesiąt osób ruszyłoby zażyć wspólnej kąpieli. Morsom sprzyjała również pogoda. Idealnie trafili na pierwszy śnieg oraz temperaturę oscylującą w okolicach zera.

– Pogoda wymarzona a i towarzystwo dopisało. Dziękujemy gościom z Bocheński Klub Morsa, tym zaprawionym jak i nowym morsom za obecność i w końcu tak wyczekiwaną kiełbaskę z ogniska – niektórzy tylko dla niej wchodzą do wody. Zaczynamy już na ostro do odwołania – czytamy na profilu brzeskich morsów.

Zainteresowało cię morsowanie? Chcesz spróbować swoich sił? Skontaktuj się z klubem Morsy Brzesko!

Morsowanie to kąpiel, zanurzanie lub pływanie w zimnej wodzie jeziora, rzeki lub morza. Oprócz bycia dyscypliną sportową morsowanie jest także jedną z metod medycyny naturalnej z dziedziny zimnolecznictwa (leczenie zimnem). Oprócz korzyści dla zdrowia morsowanie może wpływać pozytywnie również na naszą psychikę i relacje społeczne.

Mors powinien być zaopatrzony w ręcznik, strój kąpielowy, ciepłą odzież wierzchnią, torbę na mokre rzeczy, buty ochronne oraz czapkę, szalik i rękawiczki.

„BHP morsowania”, czyli jak to robić, aby nie zrobić sobie krzywdy

Sama kąpiel powinna trwać krótko, 3-5 minut. Przebywanie w zimnej wodzie dłużej niż 30 minut może doprowadzić do hipotermii.

Początkującym zaleca się kąpanie w towarzystwie doświadczonego morsa.

Przed wejściem do wody powinniśmy się odpowiednio przygotować: nie spożywamy przed morsowaniem alkoholu, nie smarujemy ciała żadnym kremem, rozgrzewka powinna trwać od 5 do 10 minut (lekki bieg, podskoki, pajacyki). Podczas rozgrzewki musimy wyzwolić ciepło wewnętrzne naszego ciała, bez potu na czole, ubiór: do rozgrzewki ubieramy się w polar, czapkę oraz obuwie neoprenowe. Nogi powinny być odsłonięte.

Będąc w wodzie, zostawiamy na sobie czapkę i rękawiczki, 2-3 godziny przed kąpielą nie spożywamy posiłków i ciepłych płynów. Osoby praktykujące zimowe kąpiele szczególną uwagę powinny zwrócić na wartość energetyczną i odżywczą codziennej diety. Przed kąpielą zjadamy posiłek lekkostrawny i nie pijemy kawy.


foto: Morsy Brzesko
IB / Morsy Brzesko

Podobne artykuły

Back to top button