ADV
WiadomościWideo
Trending

Brzesko i historia brzeskich Żydów na kanale History Hiking

W czwartek 23 września 2021 r. na kanale History Hiking pojawił się nowy materiał dotyczący tym razem historii brzeskich Żydów. Materiał zatytułowany „Ślady po dawnych sąsiadach. Mieszkańcy Brzeska i świat, którego już nie ma” ma do tej pory 68 tysięcy wyświetleń.

W ponad 20-minutowym materiale poznajemy wiele faktów dotyczących historii żydowskich mieszkańców miasta oraz ich zagłady, jaka została dokonana przez hitlerowskich Niemców w trakcie II Wojny Światowej. Dzięki prowadzącemu możemy odnaleźć ślady dawnych mieszkańców miasta które przetrwały blisko 80 od ich zagłady.

W dniach od 2 do 3 października 2021 r. w Brzesku odbędzie się kolejna edycja wydarzenia pn. „Brzesko: łączy nas pamięć” mającego na celu uczczenie pamięci przedwojennej żydowskiej społeczności miasta. 2 października odbędzie się m.in. pokaz filmu z reżyserem Mateuszem Kudłą. 3 października w Brzesku będzie można spotkać zarówno Łukasza Kazka, jak i Mateusza Kudłę.

Prowadzący kanał Łukasz Kazek to dziennikarz i popularyzator historii, autor książek o tematyce historycznej, współautor programów telewizyjnych i youtuber.

W maju 2020 roku wspólnie z Mateuszem Kudłą utworzył kanał YouTube pt. History Hiking, na którym co tydzień prezentuje materiały o tematyce historycznej oraz urban exploration. Kanał zdobył do tej pory 262 tys. subskrybentów, osiągając oglądalność na poziomie ponad 26 milionów wyświetleń.

Mateusz Kudła jest znany w Brzesku. W 2019 roku zrealizował film dokumentalny na podstawie wspomnień Dova Landau, byłego żydowskiego mieszkańca Brzeska byłego więźnia niemieckich obozów koncentracyjnych Auschwitz-Birkenau i Buchenwald. Premiera obrazu wyprodukowanego przez Stowarzyszenie Pamięć i Dialog. Wspólna Historia odbyła się w 77. rocznicę likwidacji brzeskiego getta.

IB

VIDEO

Podobne artykuły

Back to top button