Wiadomości

Brzesko / Informacja bieżąca Sanepid / 19 marca 2020 r.

W czwartek 19 marca 2020 r. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologicznej w Brzesku poinformowała o aktualnej sytuacji epidemiologicznej na terenie Powiatu Brzeskiego.

W kwarantannie domowej znajduje się 30 osób, a z kolei  kwarantannie granicznej – 48 osób. Na chwilę obecną nie ma osób odjętych leczeniem w szpitalu zakaźnym.

Wszyscy polscy obywatele znajdujący się teraz poza granicami – mogą wracać do Polski. Są jednak poddawani obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie domowej. Ich obecność w domu jest codziennie kontrolowana przez Policję.

W grupie 30 osób poddawanych kwarantannie domowej nie ma już pracowników brzeskiego Szpitalnego Oddziału ratunkowego, wobec których w poniedziałek została zastosowana kwarantanna z powodu zgłoszenia się pacjenta potencjalnie zakażonego koronawirusem – poinformował nas w rozmowie telefonicznej dyrektor SP ZOZ w Brzesku Adam Smołucha.

O tym zdarzeniu pisaliśmy w artykule: Szpitalny Oddział Ratunkowy w Brzesku zamknięty z powodu pacjenta potencjalnie zakażonego koronawirusem

Aktualna sytuacja wygląda następująco: w Polsce zmarła do tej pory pięć osób na koronawirusa. Zarażonych w całym kraju jest 325 osób – z tego w Małopolsce mamy sześć przypadków zarażenia. To dane na dzień 19 marca 2020 r.

 

Co robić w sytuacji zagrożenia?

Osoby z podejrzeniem zakażenia koronawirusem w żadnym wypadku nie powinny się zgłaszać do lekarza rodzinnego ani do SOR-u!

W związku z powyższym apelujemy aby mimo ogromnego stresu nie narażać niepotrzebnie lekarzy i placówek służby zdrowia. Jeden chory pacjent może być źródłem zakażenia wszystkich pozostałych osób w poczekalni! Należy postępować zgodnie z wytycznymi i kontaktować się bezpośrednio ze Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Brzesku. We współpracy z nimi pacjent zostanie przetransportowany do specjalistycznego szpitala zakaźnego. 

Co więc powinny zrobić?

  • bezzwłocznie powiadomić telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną PSSE w Brzesku
    ul. Okocimska 44 32-800 Brzesko tel: 14 686 12 70 / telefon alarmowy tel. 608 609 745
    email: brzesko@psse.malopolska.pl
  • zgłosić się do oddziału zakaźnego. Lista szpitalnych oddziałów chorób zakaźnych na terenie Małopolski znajduje się poniżej
  • zadzwonić na specjalną całodobową infolinię Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczącej postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem: 800 190 590

 

SPZOZ Brzesko / IB

Pokaż więcej

Podobne artykuły

Back to top button
Rozmiar czcionki
Włącz kontrast