ADV
Kultura
Trending

Brzesko. Już w sobotę spotkanie autorskie wokół bestsellerowej książki „Chłopki” /11 mają 2024 r.

Podczas Tygodnia Bibliotek odbywającego się w tym roku pod hasłem „Biblioteka – miejsce na czasie” brzeska biblioteka zaprasza na wyjątkowe spotkanie z jedną z najpoczytniejszych obecnie polskich autorek – Joanną Kuciel-Frydryszak. Jej reportaż historyczny „Chłopki. Opowieść o naszych babkach”, który ukazał się w maju 2023, osiągnął rekordowy nakład 300 tys. egzemplarzy i został uznany przez największe polskie media za najważniejszą książkę 2023 roku. To również jedna z najpoczytniejszych książek w PiMBP w Brzesku, o czym świadczy najdłuższa obecnie kolejka zamówień.

Moderatorką spotkania będzie Sabina Jakubowska, autorka „Akuszerek” – powieści również oddającej głos wiejskim kobietom.

Spotkanie odbędzie się w sobotę 11 mają 2024 r. o godz. 17.00 w sali odczytowo-wystawienniczej Regionalnego Centrum Kulturalno-Bibliotecznego w Brzesku.

Wstęp na spotkanie jest wolny.

Wydarzenie na Facebooku <==

Joanna Kuciel-Frydryszak – urodzona we Wrocławiu, z wykształcenia polonistka, z zawodu dziennikarka, przez lata związana z wrocławską prasą. Autorka dwóch książek biograficznych: o Antonim Słonimskim („Słonimski. Heretyk na ambonie”) i o Kazimierze Iłłakowiczównie („Iłła”) a także bestsellerowej pierwszej w Polsce książki o przedwojennych służących („Służące do wszystkiego”) oraz reportażu historycznego „Chłopki”, który ukazał się w maju 2023, osiągnął rekordowy nakład 300 tys. egzemplarzy i został uznany przez największe polskie media za najważniejszą książkę 2023 roku.

Chłopki. Opowieść o naszych babkach

Autorka „Służących do wszystkiego” wraca do tematu wiejskich kobiet, ale tym razem to opowieść zza drugiej strony drzwi chłopskiej chałupy. Podczas, gdy Maryśki i Kaśki wyruszają do miast, by usługiwać w pańskich domach, na wsiach zostają ich siostry i matki: harujące od świtu do nocy gospodynie, folwarczne wyrobnice, mamki, dziewki pracujące w bogatszych gospodarstwach. Marzące o własnym łóżku, butach, szkole i o zostaniu panią. Modlące się o posag, byle „nie wyjść za dziada” i nie zostać wydane za morgi. Dzielące na czworo zapałki, by wyżywić rodzinę. Często analfabetki, bo „babom szkoły nie potrzeba”.

Nasze babki i prababki.

Joanna Kuciel-Frydryszak daje wiejskim kobietom głos, by opowiedziały o swoim życiu: codziennym znoju, lękach i marzeniach. Ta mocna, głęboko dotykająca lektura pokazuje siłę kobiet, ich bezgraniczne oddanie rodzinie, ale też pragnienie zmiany i nierówną walkę o siebie w patriarchalnym społeczeństwie. /nota wydawnicza/

PiMBP w Brzesku

blank

Podobne artykuły

Back to top button